2017 HCAC Volleyball Schedule/Results

Sat., August 26
Berea
Hanover
TBA
Scrimmage @ Danville, KY
Fri., September 01
1:30 PM
@ Marietta College
Adrian
Bluffton
2:00 PM
Summer Spiketacular
West Va. Tech
Mount St. Joseph
3:30 PM
Marietta Invitational @ Marietta College
Defiance
Carnegie Mellon
4:00 PM
@ Ada, Ohio
Heidelberg
Hanover
4:00 PM
@ Bluffton, OH
Anderson
Greenville
4:00 PM
@ Illinois College
Greenville
Earlham
5:00 PM
Illinois College Tournament @ Jacksonville, Ill.
Manchester
Lake Forest
5:00 PM
Rose-Hulman
Washington (Mo.)
7:00 PM
Bear Invite
Manchester
MSOE
7:00 PM
Lake Forest Invitational @ Lake Forest, Illinois
Transylvania
Marietta
7:30 PM
DePauw
Bluffton
8:00 PM
Kalamazoo
Hanover
8:00 PM
@ Bluffton, Ohio
Trine
Anderson
8:00 PM
@ Illinois College, Jacksonville, Ill.
Wellesley
Franklin
8:00 PM
@ Brandeis Invitational
Fontbonne
Earlham
8:00 PM
Illinois College Tournament @ Jacksonville, Ill.
Hendrix
Rose-Hulman
9:00 PM
@ St. Louis, Mo. (Washington U.)
Sat., September 02
Emory & Henry
Mount St. Joseph
9:00 AM
Marietta Invitational @ Marietta College
MacMurray
Earlham
10:00 AM
Illinois College Tournament @ Jacksonville, Ill.
Transylvania
Oberlin
11:00 AM
@ Marietta College
Manchester
Dubuque
11:00 AM
@ Lake Forest College Sports and Recreation Center - Lake Forest, Ill.
Franklin
Brandeis
11:00 AM
Brandeis Invitational
Blackburn
Anderson
11:00 AM
Webster
Rose-Hulman
11:30 AM
@ St. Louis, Mo. (Washington U.)
Wheaton (Ill.)
Bluffton
12:00 PM
Blackburn
Earlham
12:00 PM
Illinois College Tournament @ Jacksonville, Ill.
Case Western Reserve
Defiance
12:30 PM
Ohio Northern Tournament @ Ada, Ohio
Manchester
Aurora
1:00 PM
@ Lake Forest College Sports and Recreation Center - Lake Forest, Ill.
Transylvania
Hiram
1:00 PM
@ Marietta, Ohio
Babson
Franklin
1:00 PM
@ Brandeis Invitational
Mount St. Joseph
Marietta
1:00 PM
Marietta Invitational @ Marietta College
Rose-Hulman
Dominican (Ill.)
1:30 PM
@ St. Louis, Mo. (Washington U.)
Hanover
Adrian
2:00 PM
Bluffton Spiketacular @ Bluffton, Ohio
Defiance
Thomas More
2:30 PM
@ Ada, Ohio
Kalamazoo
Bluffton
4:00 PM
Tue., September 05
Transylvania
Berea
7:00 PM
Wed., September 06
Wilmington (Ohio)
Franklin
7:00 PM
Ancilla
Manchester
7:00 PM
Bluffton
Ind.-East
7:00 PM
Spalding
Mount St. Joseph
7:00 PM
Harrington Center
Earlham
Central St. (Ohio)
7:00 PM
Fri., September 08
TBA
Hanover Tournament
Defiance
Marietta
4:00 PM
@ Oberlin, Ohio
Berea vs. Wilmington
Mount St. Joseph
5:00 PM
Charlie Wrublewski Tournament (Harrington Center)
Wittenberg
Bluffton
5:30 PM
@ Heidelberg University
Transylvania
Otterbein
6:00 PM
@ Kenyon College
Monmouth (Ill.)
Rose-Hulman
6:00 PM
Cincinnati Christian
Mount St. Joseph
7:00 PM
Charlie Wrublewski Tournament (Harrington Center)
Centre
Hanover
7:30 PM
William Woods
Rose-Hulman
8:00 PM
Sat., September 09
TBA
Hanover Tournament
Centre
Franklin
10:00 AM
@ Hanover
Bluffton
Thomas More
10:00 AM
@ Heidelberg University
Cincinnati Christian vs. Berea
Mount St. Joseph
11:00 AM
Charlie Wrublewski Tournament (Harrington Center) CT 2
Wilmington (Ohio)
Mount St. Joseph
11:00 AM
Charlie Wrublewski Tournament (Harrington Center) CT 1
North Central (Ill.)
Rose-Hulman
11:00 AM
Mt. Aloysius
Defiance
12:00 PM
Oberlin Invitational @ Oberlin, Ohio
Manchester
Albion
1:00 PM
@ Olivet, Mich.
Illinois Col.
Rose-Hulman
1:00 PM
Cincinnati Christian vs. Wilmington
Mount St. Joseph
2:00 PM
Charlie Wrublewski Tournament (Harrington Center) CT 2
2:00 PM
Charlie Wrublewski Tournament (Harrington Center) CT 1
Capital
Earlham
2:00 PM
Earlham College Tournament
Transylvania
Kenyon
3:00 PM
Manchester
Olivet
4:00 PM
Defiance
Oberlin
4:00 PM
Bluffton
Heidelberg
4:00 PM
Ind.-East
Earlham
6:00 PM
Quaker Classic Tournament
Sun., September 10
TBA
Earlham
10:00 AM
Quaker Classic Tournament
Pikeville
Earlham
2:00 PM
Quaker Classic Tournament
Tue., September 12
Earlham
UC Clermont
6:00 PM
Rose-Hulman
St. Mary-Woods
7:00 PM
Defiance
Heidelberg
7:00 PM
Wed., September 13
Spalding
Franklin
7:00 PM
Ohio Northern
Bluffton
7:00 PM
Thomas More
Hanover
7:00 PM
8:00 PM
Harrington Center
Fri., September 15
Franklin
Illinois Col.
TBA
Illinois College Tournament
Mount St. Joseph
William Peace
3:30 PM
Maryville Tournament @ Maryville College
Mount Union
Hanover
4:00 PM
@ Greencastle, Ind. - DePauw
Ind.-Northwest
Manchester
4:00 PM
2017 Manchester University Invitational
Wheaton (Ill.)
Rose-Hulman
6:00 PM
@ Greencastle, Ind. (DePauw U.)
Transylvania
Adrian
7:00 PM
Bishop Invitational @ Ohio Wesleyan University
Trine
Bluffton
7:00 PM
Anderson
Kalamazoo
8:00 PM
Hornet Invitational
Wilmington (Ohio)
Manchester
8:00 PM
2017 Manchester University Invitational
Rose-Hulman
DePauw
8:00 PM
Muskingum
Hanover
8:00 PM
Franklin
St. Mary's (Ind.)
8:30 PM
Illinois College Tournament II @ Jacksonville, Ill.
Sat., September 16
TBA
Defiance
TBA
@ Circleville, Ohio
Franklin
Illinois Col.
TBA
Illinois College Tournament
Defiance
Ohio Christian
TBA
Transylvania
Ohio Wesleyan
10:00 AM
Boyce College
Manchester
11:00 AM
Allegheny
Bluffton
11:00 AM
Hanover
DePauw
11:00 AM
Anderson
Hiram
12:00 PM
@ Kalamazoo, Mich.
Transylvania
Grove City
12:00 PM
@ Ohio Wesleyan University
Marietta
Bluffton
1:00 PM
Rose-Hulman
Muskingum
1:00 PM
@ Greencastle, Ind. (DePauw U.)
1:30 PM
Maryville Tournament @ Maryville College
Anderson
Albion
2:00 PM
@ Kalamazoo, Mich.
Earlham
Oberlin
2:00 PM
@ Pittsburgh, Penn.
Mount Union
Rose-Hulman
3:00 PM
@ Greencastle, Ind. - DePauw
Governors State
Manchester
3:00 PM
2017 Manchester University Invitational
Mount St. Joseph
Greensboro
4:00 PM
Maryville Tournament @ Maryville College
Earlham
La Roche
4:00 PM
Sun., September 17
Earlham
Pitt.-Greensburg
1:00 PM
Tue., September 19
Greenville
Rose-Hulman
7:00 PM
Centre
Transylvania
7:00 PM
Manchester
Wright St. (Lake)
7:00 PM
Wed., September 20
Franklin
St. Mary-Woods
7:00 PM
Earlham
Wilmington (Ohio)
7:00 PM
Mount St. Joseph
Cincinnati Christian
7:00 PM
Cincinnati Christian
Fri., September 22
Defiance
Baldwin Wallace
2:00 PM
Bluffton
John Carroll
2:00 PM
@ Baldwin Wallace
Hanover
Capital
4:00 PM
OAC/HCAC Challenge @ Baldwin Wallace
Ohio Northern
Mount St. Joseph
4:00 PM
OAC/HCAC Crossover Tournament @ Baldwin Wallace
Rose-Hulman
Ill. Wesleyan
4:00 PM
John Carroll
Defiance
6:00 PM
@ Berea, Ohio
Bluffton
Baldwin Wallace
6:00 PM
Rose-Hulman
Chicago
6:30 PM
Barker Chevrolet Classic II @ Bloomington, Ill.
Emory
Transylvania
7:00 PM
Ohio Northern
Hanover
8:00 PM
@ Berea, Ohio
8:00 PM
OAC/HCAC Crossover Tournament @ Baldwin Wallace
Sat., September 23
Bowdoin
Transylvania
10:00 AM
Transylvania Invitational
Bluffton
Capital
10:00 AM
OAC/HCAC Crossover Tournament @ Baldwin Wallace
Ohio Northern
Defiance
10:00 AM
@ Berea, Ohio
Millikin
Rose-Hulman
11:30 AM
@ Bloomington, Ill. (Ill. Wesleyan U.)
Mount St. Joseph
John Carroll
12:00 PM
OAC/HCAC Crossover Tournament @ Baldwin Wallace
Earlham
Boyce College
12:00 PM
@ Louisville, Ken.
Hanover
Baldwin Wallace
12:00 PM
Earlham
Crowley Ridge College
2:00 PM
@ Louisville, Ken.
Ohio Northern
Bluffton
2:00 PM
@ Baldwin Wallace
Defiance
Capital
2:00 PM
OAC/HCAC Crossover Tournament @ Baldwin Wallace
Rose-Hulman
Cornell College
2:00 PM
@ Bloomington, Ill. (Ill. Wesleyan U.)
Manchester
Wis.-Platteville
3:00 PM
@ Franklin College
Heidelberg
Transylvania
4:00 PM
Mount St. Joseph
Baldwin Wallace
4:00 PM
Wis.-Platteville
Franklin
5:00 PM
Tue., September 26
Transylvania
Wilmington (Ohio)
7:00 PM
Wed., September 27
Thu., September 28
Cincinnati Christian
Earlham
7:00 PM
7:00 PM
Harrington Center
Denison
Bluffton
7:00 PM
Fri., September 29
Earlham
St. Mary's (Ind.)
7:00 PM
Anderson
Illinois Tech
8:00 PM
Sat., September 30
1:00 PM
2:00 PM
Earlham
Wright St. (Lake)
3:00 PM
@ Manchester, Ind.
Wright St. (Lake)
Manchester
5:00 PM
Sun., October 01
Olivet
Anderson
2:00 PM
@ Illinois Tech
Tue., October 03
Franklin
Spalding
7:00 PM
Wed., October 04
DePauw
Franklin
7:00 PM
7:00 PM
Harrington Center
Fri., October 06
Earlham
Marian (Ind.)
7:00 PM
Sat., October 07
1:00 PM
Defiance, OH
Sun., October 08
Wed., October 11
7:00 PM
Hanover, IN
7:00 PM
Fri., October 13
Rose-Hulman
Ohio Northern
3:00 PM
Bluffton
Hendrix
6:00 PM
@ Transylvania University
Rose-Hulman
Albion
7:00 PM
@ Ada, Ohio
Hendrix
Transylvania
8:00 PM
Sat., October 14
Manchester
Ohio University - Chillicothe
1:00 PM
@ UC-Clermont
1:00 PM
Harrington Center
John Carroll
Rose-Hulman
2:00 PM
@ Ada, Ohio (Ohio Northern U.)
Manchester
UC Clermont
3:00 PM
5:00 PM
Mon., October 16
Blackburn
Hanover
6:30 PM
@ At Spalding
St. Mary-Woods
Earlham
7:00 PM
Tue., October 17
Wed., October 18
7:00 PM
7:00 PM
Terre Haute, IN
Fri., October 20
6:30 PM
Sat., October 21
1:00 PM
Harrington Center
Ill. Wesleyan
Defiance
4:00 PM
@ Lexington, Ky.
Sun., October 22
Wed., October 25
4:00 PM
7:00 PM
Lexington, KY
7:00 PM
Fri., October 27
Transylvania
Washington (Mo.)
6:30 PM
Baden Invite
Transylvania
Neb. Wesleyan
7:30 PM
@ Washington University in St. Louis
Sat., October 28
Transylvania
DePauw
12:30 PM
@ Washington University in St. Louis
Manchester
St. Mary's (Ind.)
1:00 PM
1:00 PM
Blackburn
Defiance
3:00 PM
@ Terre Haute, Ind.
Earlham
Illinois Tech
4:00 PM
@ Bluffton, Ohio.
Blackburn
Rose-Hulman
5:00 PM
Illinois Tech
Bluffton
6:00 PM