2017 HCAC Women's Soccer Schedule/Results

Thu., August 24
TBA
Wed., August 30
Xavier (Reserve Game)
Mount St. Joseph
7:00 PM
Fri., September 01
Heidelberg 2
Defiance 1
Final
Heidelberg
2
Defiance
1
Final 1 2 T
Heidelberg (1-0) 2 0 2
Defiance (0-1) 0 1 1
Hanover 0
Kalamazoo 2
Final
@ Aurora, Illinois
Hanover
0
Kalamazoo
2
Final 1 2 T
Hanover (0-1) 0 0 0
Kalamazoo (1-0) 1 1 2
Ohio Christian 3
Bluffton 0
Final
Ohio Christian
3
Bluffton
0
Final 1 2 T
Ohio Christian (1-2) 3 0 3
Bluffton (0-1) 0 0 0
Thomas More 1
Rose-Hulman 0
Final
@ Franklin, Ind.
Thomas More
1
Rose-Hulman
0
Final 1 2 T
Thomas More (1-0) 0 1 1
Rose-Hulman (0-1) 0 0 0
Transylvania 1
Wilmington (Ohio) 0
Final
Mount St. Joseph University Tournament @ Schueler Field
Transylvania
1
Wilmington (Ohio)
0
Final 1 2 T
Transylvania () 1 0 1
Wilmington (Ohio) () 0 0 0
Manchester 1
Trine 6
Final
Shive Field
Manchester
1
Trine
6
Final 1 2 T
Manchester (0-1) 0 1 1
Trine (1-0) 3 3 6
Earlham 0
Ohio Wesleyan 1
Final
Earlham
0
Ohio Wesleyan
1
Final 1 2 T
Earlham (0-1) 0 0 0
Ohio Wesleyan (1-0) 0 1 1
Olivet 2
Franklin 1
Final
Olivet
2
Franklin
1
Final 1 2 T
Olivet (2-0-0) 1 1 2
Franklin (0-2-0) 1 0 1
Sat., September 02
Illinois Tech 0
Anderson 5
Final
Illinois Tech
0
Anderson
5
Final 1 2 T
Illinois Tech (0-1) 0 0 0
Anderson (1-0) 4 1 5
Wilmington (Ohio) 1
Mount St. Joseph 2
Final
Mount St. Joseph University Tournament
Wilmington (Ohio)
1
Mount St. Joseph
2
Final 1 2 T
Wilmington (Ohio) (0-3-0) 0 1 1
Mount St. Joseph (2-0-0) 1 1 2
Olivet 2
Rose-Hulman 0
Final
@ Franklin, Ind.
Olivet
2
Rose-Hulman
0
Final 1 2 T
Olivet (2-0) 2 0 2
Rose-Hulman (0-2) 0 0 0
Sun., September 03
Salem 2
Mount St. Joseph 3
Final
Mount St. Joseph University Tournament
Salem
2
Mount St. Joseph
3
Final 1 2 T
Salem (1-1) 1 1 2
Mount St. Joseph (2-0) 1 2 3
Bethany (W.V.) 1
Defiance 2
Final - OT
Bethany (W.V.)
1
Defiance
2
Final 1 2 OT T
Bethany (W.V.) (0-2) 0 1 0 1
Defiance (1-1) 1 0 1 2
St. Mary's (Ind.) 4
Manchester 1
St. Mary's (Ind.)
4
Manchester
1
Final 1 2 T
St. Mary's (Ind.) (2-1-0) 2 2 4
Manchester (0-3-0) 1 0 1
Bluffton 1
Oberlin 7
Final
Bluffton
1
Oberlin
7
Final 1 2 T
Bluffton (0-2) 0 1 1
Oberlin (2-0) 1 6 7
Transylvania 5
Blackburn 0
Final
@ Schueler Field
Transylvania
5
Blackburn
0
Final 1 2 T
Transylvania (2-0-0) 2 3 5
Blackburn (0-2-0) 0 0 0
Hanover 1
Aurora 0
Final
Hanover
1
Aurora
0
Final 1 2 T
Hanover (1-1) 0 1 1
Aurora (0-2) 0 0 0
Thomas More 0
Franklin 2
Final
Thomas More
0
Franklin
2
Final 1 2 T
Thomas More (1-1) 0 0 0
Franklin (1-1) 0 2 2
Tue., September 05
Earlham 0
Trine 2
Final
Earlham
0
Trine
2
Final 1 2 T
Earlham (0-2) 0 0 0
Trine (3-0) 1 1 2
Greenville 0
Rose-Hulman 1
Final
Greenville
0
Rose-Hulman
1
Final 1 2 T
Greenville (1-1-0, 0-0-0) 0 0 0
Rose-Hulman (1-2-0, 0-0-0) 0 1 1
Wed., September 06
Rochester (Mich.) 5
Manchester 0
Rochester (Mich.)
5
Manchester
0
Final 1 2 T
Rochester (Mich.) (2-3) 3 2 5
Manchester (0-3) 0 0 0
Spalding 0
Hanover 4
Final
Spalding
0
Hanover
4
Final 1 2 T
Spalding (1-1-0) 0 0 0
Hanover (2-1-0) 4 0 4
Mount Union 3
Mount St. Joseph 2
Final - 2OT
Mount Union
3
Mount St. Joseph
2
Final 1 2 OT 2OT T
Mount Union (3-0) 1 1 0 1 3
Mount St. Joseph (2-1) 1 1 0 0 2
Bluffton 1
Ohio Wesleyan 6
Final
Bluffton
1
Ohio Wesleyan
6
Final 1 2 T
Bluffton (0-3-0) 1 0 1
Ohio Wesleyan (2-0-1) 5 1 6
Franklin 0
Centre 2
Final
Franklin
0
Centre
2
Final 1 2 T
Franklin (1-2-0) 0 0 0
Centre (1-0-1) 0 2 2
Thu., September 07
MacMurray 1
Earlham 12
Final
MacMurray
1
Earlham
12
Final 1 2 T
MacMurray (1-3-0) 0 1 1
Earlham (2-2-0) 3 9 12
Trine 1
Anderson 0
Final
Trine
1
Anderson
0
Final 1 2 T
Trine (4-0) 1 0 1
Anderson (1-1) 0 0 0
Rose-Hulman 0
Washington (Mo.) 2
Final
Rose-Hulman
0
Washington (Mo.)
2
Final 1 2 T
Rose-Hulman (1-3) 0 0 0
Washington (Mo.) (2-0) 0 2 2
Sat., September 09
Spalding 0
Mount St. Joseph 6
Final
Spalding
0
Mount St. Joseph
6
Final 1 2 T
Spalding (1-2-0) 0 0 0
Mount St. Joseph (3-1-0) 1 5 6
Bethel (Ind.) 1
Anderson 2
Final
Bethel (Ind.)
1
Anderson
2
Final 1 2 T
Bethel (Ind.) (1-3-2) 0 1 1
Anderson (2-1) 0 2 2
Wittenberg 0
Hanover 1
Final
Wittenberg
0
Hanover
1
Final 1 2 T
Wittenberg (1-1-1, 0-0-0) 0 0 0
Hanover (3-1-0, 0-0-0) 1 0 1
St. Mary-Woods 0
Earlham 4
Final
St. Mary-Woods
0
Earlham
4
Final 1 2 T
St. Mary-Woods (0-3-0) 0 0 0
Earlham (2-2-0) 0 4 4
Bluffton 2
Grace Bible (MI) 1
Final - OT
Bluffton
2
Grace Bible (MI)
1
Final 1 2 OT T
Bluffton (0-3) 0 1 1 2
Grace Bible (MI) (1-1) 1 0 0 1
Oberlin 6
Defiance 0
Final
Oberlin
6
Defiance
0
Final 1 2 T
Oberlin (4-0) 5 1 6
Defiance (1-2) 0 0 0
Manchester 0
Wilmington (Ohio) 8
Final
Manchester
0
Wilmington (Ohio)
8
Final 1 2 T
Manchester (0-4-0) 0 0 0
Wilmington (Ohio) (1-3-0) 3 5 8
Covenant 1
Transylvania 0
Final - OT
@ Mount Berry, Ga.
Covenant
1
Transylvania
0
Final 1 2 OT T
Covenant (3-0) 0 0 1 1
Transylvania (2-1) 0 0 0 0
Sun., September 10
Augustana (Ill.) 1
Hanover 3
Final
Augustana (Ill.)
1
Hanover
3
Final 1 2 T
Augustana (Ill.) (2-2-0, 0-0-0) 0 1 1
Hanover (4-1-0, 0-0-0) 1 2 3
Indiana Tech 5
Manchester 0
Final
Indiana Tech
5
Manchester
0
Final 1 2 T
Indiana Tech (4-2) 3 2 5
Manchester (0-5) 0 0 0
Mount St. Joseph 3
Berea 0
Final
Mount St. Joseph
3
Berea
0
Final 1 2 T
Mount St. Joseph (4-1) 2 1 3
Berea (0-2) 0 0 0
Franklin 0
Ill. Wesleyan 1
Final
Franklin
0
Ill. Wesleyan
1
Final 1 2 T
Franklin (1-3-0) 0 0 0
Ill. Wesleyan (4-1-0) 1 0 1
Transylvania 0
Berry 0
Final - 2OT
Berry Invitational
Transylvania
0
Berry
0
Final 1 2 OT 2OT T
Transylvania (2-1-1) 0 0 0 0 0
Berry (1-1-1) 0 0 0 0 0
Tue., September 12
Malone 3
Defiance 0
Final
Malone
3
Defiance
0
Final 1 2 T
Malone (2-1) 3 0 3
Defiance (1-3) 0 0 0
Rose-Hulman 7
Principia 1
Final
Rose-Hulman
7
Principia
1
Final 1 2 T
Rose-Hulman (2-3) 3 4 7
Principia (1-4) 0 1 1
Wed., September 13
Huntington 5
Manchester 0
Huntington
5
Manchester
0
Final 1 2 T
Huntington (2-3-1) 5 0 5
Manchester (0-6) 0 0 0
Thomas More 3
Hanover 1
Final
Thomas More
3
Hanover
1
Final 1 2 T
Thomas More (4-1-0) 1 2 3
Hanover (4-2-0) 0 1 1
Franklin
Spalding
Postponed
UC Clermont 0
Mount St. Joseph 1
Final
UC Clermont
0
Mount St. Joseph
1
Final 1 2 T
UC Clermont (0-4) 0 0 0
Mount St. Joseph (5-1) 1 0 1
Earlham 0
Wilmington (Ohio) 5
Final
Earlham
0
Wilmington (Ohio)
5
Final 1 2 T
Earlham (2-3-0) 0 0 0
Wilmington (Ohio) (2-3-0) 2 3 5
Anderson 4
Cincinnati Christian 0
Final
Anderson
4
Cincinnati Christian
0
- 2nd 1 2 T
Anderson (3-1) 2 2 4
Cincinnati Christian (3-2-1) 0 0 0
Thu., September 14
DePauw 1
Rose-Hulman 0
DePauw
1
Rose-Hulman
0
Final 1 2 T
DePauw (1-3-0, 0-0-0) 1 0 1
Rose-Hulman (2-4-0, 0-0-0) 0 0 0
Sat., September 16
Berea 0
Earlham 6
Final
Berea
0
Earlham
6
Final 1 2 T
Berea (0-5-0, 0-0-0) 0 0 0
Earlham (4-3-0, 0-0-0) 4 2 6
Defiance 0
Ohio Wesleyan 6
Final
Defiance
0
Ohio Wesleyan
6
Final 1 2 T
Defiance (1-4-0) 0 0 0
Ohio Wesleyan (4-1-1) 4 2 6
Millikin 3
Rose-Hulman 2
Final - OT
Millikin
3
Rose-Hulman
2
Final 1 2 OT T
Millikin (5-2-0, 0-0-0) 1 1 1 3
Rose-Hulman (2-5-0, 0-0-0) 0 2 0 2
Baldwin Wallace 5
Bluffton 0
Final
Baldwin Wallace
5
Bluffton
0
Final 1 2 T
Baldwin Wallace (4-3) 1 4 5
Bluffton (1-4) 0 0 0
John Carroll 3
Transylvania 0
Final
John Carroll
3
Transylvania
0
Final 1 2 T
John Carroll (2-2-1, 0-0) 2 1 3
Transylvania (2-2-1, 0-0) 0 0 0
Anderson 0
Wilmington (Ohio) 0
Final - 2OT
Anderson
0
Wilmington (Ohio)
0
Final 1 2 OT 2OT T
Anderson (3-1-2) 0 0 0 0 0
Wilmington (Ohio) (2-3-2) 0 0 0 0 0
Sun., September 17
Manchester 0
Otterbein 7
Final
Manchester
0
Otterbein
7
Final 1 2 T
Manchester (0-7) 0 0 0
Otterbein (5-0-1) 4 3 7
Hanover 3
Sewanee 1
Final
Hanover
3
Sewanee
1
Final 1 2 T
Hanover (5-2-0) 0 3 3
Sewanee (2-4-1) 0 1 1
Maryville (Tenn.) 2
Transylvania 1
Final
Maryville (Tenn.)
2
Transylvania
1
Final 1 2 T
Maryville (Tenn.) (4-2-1, 1-0) 1 1 2
Transylvania (2-3-1, 0-0) 1 0 1
Heidelberg 1
Mount St. Joseph 2
Final
Heidelberg
1
Mount St. Joseph
2
Final 1 2 T
Heidelberg (4-4-0) 1 0 1
Mount St. Joseph (7-1-0) 0 2 2
Tue., September 19
Otterbein 4
Bluffton 1
Final
Otterbein
4
Bluffton
1
Final 1 2 T
Otterbein (6-0-1) 1 3 4
Bluffton (1-5) 0 1 1
DePauw 1
Franklin 2
Final
DePauw
1
Franklin
2
Final 1 2 T
DePauw (1-6-0, 0-0) 0 1 1
Franklin (3-3-0, 0-0) 0 2 2
Wed., September 20
Earlham 1
Muskingum 2
Final
Earlham
1
Muskingum
2
Final 1 2 T
Earlham (3-4) 1 0 1
Muskingum (2-5) 1 1 2
Anderson 4
Spalding 1
Final
Anderson
4
Spalding
1
Final 1 2 T
Anderson (4-1-1) 4 0 4
Spalding (2-3-0) 0 1 1
Defiance 0
Mount Union 5
Final
Defiance
0
Mount Union
5
Final 1 2 T
Defiance (1-5-0) 0 0 0
Mount Union (5-1-0) 3 2 5
Rose-Hulman 1
Webster 2
Final - OT
Rose-Hulman
1
Webster
2
Final 1 2 OT T
Rose-Hulman (2-6-0) 0 1 0 1
Webster (7-0-0) 0 1 1 2
Fri., September 22
Huntington
Bluffton
4:00 PM
Westminster (Mo.)
Franklin
7:30 PM
Sat., September 23
Webster
Transylvania
1:00 PM
Hanover
Capital
2:00 PM
Anderson
St. Mary-Woods
2:00 PM
Mount St. Joseph
Fontbonne
2:00 PM
Marietta
Earlham
4:00 PM
Defiance
Baldwin Wallace
4:30 PM
Sun., September 24
Westminster (Mo.)
Rose-Hulman
1:00 PM
Ohio Northern
Transylvania
1:00 PM
Mount St. Joseph
Blackburn
1:00 PM
Tue., September 26
Earlham
Grace Bible (MI)
2:00 PM
Franklin
Kenyon
2:00 PM
Bluffton
Heidelberg
4:00 PM
Mount St. Joseph
NKU (Reserve Game)
7:00 PM
Wed., September 27
7:00 PM
Transylvania
Wittenberg
7:00 PM
Manchester
Illinois Tech
8:00 PM
Sat., September 30
Mon., October 02
Xavier (Reserve Game)
Mount St. Joseph
TBA
Tue., October 03
Wed., October 04
3:30 PM
5:00 PM
Thu., October 05
Sat., October 07
1:00 PM
Mon., October 09
Mount St. Joseph
Thomas More (Reserve Game)
3:00 PM
Wed., October 11
Sat., October 14
1:00 PM
1:00 PM
Wed., October 18
3:30 PM
3:30 PM
Sat., October 21
1:00 PM
Wed., October 25
7:00 PM
Thu., October 26
Anderson (Reserve Game)
Mount St. Joseph
7:30 PM
Sat., October 28
1:00 PM
Senior Day
Wed., November 01
TBA
Sat., November 04
TBA