2019-20 HCAC Women's Basketball Schedule

Add to Calendar
Away Home Notes Status Links
November
 
Fri., Nov. 08
Adrian Manchester 7:00 PM
 
Sat., Nov. 09
St. Mary's (Ind.) Earlham 2:00 PM
 
Mon., Nov. 11
Alma Bluffton 7:00 PM
 
Tue., Nov. 12
Ohio Northern Anderson 7:00 PM
DePauw Earlham 7:00 PM
Spalding Transylvania 7:00 PM
 
Wed., Nov. 13
Defiance Olivet 7:30 PM
 
Fri., Nov. 15
St. Mary's (Ind.) Hanover @ Holland, Mich. 5:30 PM
MacMurray Manchester Main View Tip-Off Tournament 7:00 PM
Anderson Denison @ Wimington College - Damon's/Hampton Inn Tip-Off Classic 8:00 PM
 
Sat., Nov. 16
TBA Manchester Main View Tip-Off Tournament TBA
Anderson TBA @ Wilmington, Ohio TBA
Bluffton Olivet 2:00 PM
Hanover Hope Tip Off Classic 3:00 PM
Defiance Findlay 3:00 PM
Muskingum Mount St. Joseph 3:00 PM
 
Tue., Nov. 19
Alma Earlham 6:30 PM
Transylvania Berea 7:00 PM
Mount St. Joseph Heidelberg 7:00 PM
 
Fri., Nov. 22
Franklin Wilmington (Ohio) Fred Raizk Memorial Tournament 6:00 PM
Hanover Spalding 7:00 PM
Manchester Kalamazoo 7:30 PM
 
Sat., Nov. 23
Franklin TBD @ Wilmington College Invitational - Wilmington, Ohio TBA
Defiance St. Mary's (Ind.) 1:00 PM
Rose-Hulman Berea 1:00 PM
Bluffton Oberlin 1:00 PM
Transylvania Wittenberg 2:00 PM
Calvin Mount St. Joseph 2:00 PM
Anderson Alma 3:00 PM
 
Mon., Nov. 25
Bob Jones Earlham 2:00 PM
 
Tue., Nov. 26
Ohio Northern Defiance 5:30 PM
Heidelberg Bluffton 6:00 PM
Mount St. Joseph Wittenberg 7:00 PM
Rose-Hulman Chicago 7:00 PM
 
Wed., Nov. 27
Olivet Franklin 5:00 PM
 
Fri., Nov. 29
Maryville (Tenn.) Transylvania 8:00 PM
 
Sat., Nov. 30
Beloit Manchester 1:00 PM
Rose-Hulman Ill. Wesleyan @ St. Louis, Mo. 3:00 PM
Hanover Centre 4:00 PM
TBD Transylvania 6:00 PM
 
December
 
Sun., Dec. 01
Rose-Hulman DePauw / WashU @ St. Louis, Mo. TBA
 
Mon., Dec. 02
Earlham Wilmington (Ohio) Quaker Bowl Rivalry 7:00 PM
 
Tue., Dec. 03
Anderson * Defiance 7:30 PM
 
Wed., Dec. 04
Defiance Ohio Wesleyan 7:00 PM
Hanover * Franklin 7:00 PM
Bluffton * Mount St. Joseph 7:30 PM
St. Mary-Woods Rose-Hulman 7:30 PM
 
Sat., Dec. 07
Earlham * Mount St. Joseph 1:00 PM
Transylvania * Anderson 1:00 PM
Defiance * Rose-Hulman 1:00 PM
Bluffton * Franklin 2:00 PM
Manchester * Hanover 5:00 PM
 
Sat., Dec. 14
Manchester * Transylvania 12:00 PM
Hanover * Defiance 1:00 PM
Rose-Hulman * Bluffton 1:00 PM
Anderson * Mount St. Joseph 1:00 PM
Earlham * Franklin 2:00 PM
 
Mon., Dec. 16
Defiance Hiram 7:00 PM
 
Tue., Dec. 17
Mount St. Joseph Wooster 2:00 PM
Bluffton Ohio Wesleyan 6:00 PM
 
Wed., Dec. 18
Transylvania Monmouth @ UC-Santa Cruz TBA
Transylvania Monmouth (Ill.) @ Santa Cruz, Calif. TBA
Eureka Anderson 2:00 PM
Wittenberg Franklin 3:00 PM
Mount St. Joseph Franciscan 4:00 PM
Defiance Adrian 7:30 PM
Manchester * Rose-Hulman 7:30 PM
 
Thu., Dec. 19
Transylvania UC Santa Cruz December Classic - Kaiser Permanente Arena 7:00 PM
 
Fri., Dec. 20
Earlham Millikin 8:00 PM
 
Sat., Dec. 21
Kalamazoo Defiance TBA
Aurora or Simpson Earlham 3:00 PM
 
Sat., Dec. 28
Franklin Salve Regina @ Land of Magic Classic - Daytona, Fla. 12:00 PM
Hanover Otterbein @ Westerville, Ohio 5:00 PM
Cairn Bluffton 5:00 PM
 
Sun., Dec. 29
Franklin Framingham St. @ Land of Magic Classic - Daytona, Fla. 12:00 PM
Trine Hanover @ Westerville, Ohio 1:00 PM
Rose-Hulman Washington and Lee @ Music City Classic (Nashville, Tenn.) 2:00 PM
Ohio Northern Manchester @ Delaware, Ohio 5:00 PM
Westminster (Pa.) Bluffton 5:00 PM
 
Mon., Dec. 30
Mount St. Joseph Centre TBA
Earlham * Transylvania 2:00 PM
Manchester Heidelberg Bishop Classic/Hoops for Hope @ Delaware, Ohio 3:00 PM
Rose-Hulman New Paltz Music City Classic @ Trevecca Nazarene University - Nashville, Tenn. 6:00 PM
Kalamazoo Anderson 7:30 PM
 
January
 
Fri., Jan. 03
Mount St. Joseph * Manchester 5:00 PM
 
Sat., Jan. 04
Anderson * Earlham 1:00 PM
Transylvania * Bluffton 1:00 PM
Franklin * Defiance 2:00 PM
Hanover * Rose-Hulman 2:00 PM
 
Wed., Jan. 08
Bluffton * Defiance 6:00 PM
Franklin * Transylvania 7:00 PM
Mount St. Joseph * Hanover 7:00 PM
Rose-Hulman * Earlham 7:30 PM
Manchester * Anderson 7:30 PM
 
Sat., Jan. 11
Franklin * Anderson 1:00 PM
Defiance * Transylvania 1:00 PM
Rose-Hulman * Mount St. Joseph 2:00 PM
Manchester * Earlham 2:00 PM
Bluffton * Hanover 4:00 PM
 
Wed., Jan. 15
Hanover * Transylvania 7:00 PM
Rose-Hulman * Anderson 7:30 PM
Earlham * Bluffton 7:30 PM
Defiance * Manchester 7:30 PM
Mount St. Joseph * Franklin 7:30 PM
 
Sat., Jan. 18
Mount St. Joseph * Defiance 1:00 PM
Transylvania * Rose-Hulman 1:00 PM
Anderson * Bluffton 2:00 PM
Franklin * Manchester 3:00 PM
Earlham * Hanover 4:00 PM
 
Wed., Jan. 22
Franklin * Rose-Hulman 7:30 PM
Transylvania * Mount St. Joseph 7:30 PM
Bluffton * Manchester 7:30 PM
Earlham * Defiance 7:30 PM
Anderson * Hanover 7:30 PM
 
Sat., Jan. 25
Defiance * Hanover 1:00 PM
Franklin * Earlham 1:00 PM
Anderson * Transylvania 3:00 PM
Manchester * Mount St. Joseph 3:00 PM
Bluffton * Rose-Hulman 3:30 PM
 
Wed., Jan. 29
Transylvania * Franklin 7:00 PM
Hanover * Mount St. Joseph 7:00 PM
Rose-Hulman * Manchester 7:30 PM
Defiance * Anderson 7:30 PM
Bluffton * Earlham 7:30 PM
 
February
 
Sat., Feb. 01
Earlham * Anderson 1:00 PM
Mount St. Joseph * Rose-Hulman 1:00 PM
Transylvania * Defiance 1:00 PM
Hanover * Manchester 1:00 PM
Franklin * Bluffton 2:00 PM
 
Wed., Feb. 05
Transylvania * Earlham 5:30 PM
Franklin * Hanover 7:00 PM
Anderson * Rose-Hulman 7:30 PM
Mount St. Joseph * Bluffton 7:30 PM
Manchester * Defiance 7:30 PM
 
Sat., Feb. 08
Rose-Hulman * Transylvania 1:00 PM
Hanover * Earlham 2:00 PM
Bluffton * Anderson 2:00 PM
Defiance * Mount St. Joseph 4:00 PM
Manchester * Franklin 4:00 PM
 
Wed., Feb. 12
Mount St. Joseph * Transylvania 7:00 PM
Defiance * Earlham 7:30 PM
Rose-Hulman * Franklin 7:30 PM
Manchester * Bluffton 7:30 PM
Hanover * Anderson 7:30 PM
 
Sat., Feb. 15
Mount St. Joseph * Earlham 1:00 PM
Anderson * Franklin 1:00 PM
Rose-Hulman * Defiance 1:00 PM
Transylvania * Manchester 3:00 PM
Hanover * Bluffton 3:00 PM
 
Wed., Feb. 19
Defiance * Bluffton 6:00 PM
Transylvania * Hanover 7:00 PM
Earlham * Rose-Hulman 7:30 PM
Franklin * Mount St. Joseph 7:30 PM
Anderson * Manchester 7:30 PM
 
Sat., Feb. 22
Mount St. Joseph * Anderson 1:00 PM
Bluffton * Transylvania 2:00 PM
Defiance * Franklin 2:00 PM
Earlham * Manchester 2:00 PM
Rose-Hulman * Hanover 3:00 PM
 
Fri., Feb. 28
Transylvania * % TBA HCAC Semifinals TBA
 
Sat., Feb. 29
Transylvania * % TBA HCAC Championship TBA
 
March
 
Fri., Mar. 06
Transylvania % TBA NCAA DIII Championship - First Round TBA
 
Sat., Mar. 07
Transylvania % TBA NCAA DIII Championship - Second Round TBA
 
Fri., Mar. 13
Transylvania % TBA NCAA DIII Championship - Third Round TBA
 
Sat., Mar. 14
Transylvania % TBA NCAA DIII Championship - Quarterfinals TBA
 
Fri., Mar. 20
Transylvania % TBA NCAA DIII Championship - Semifinals @ Columbus, Ohio TBA
 
Sat., Mar. 21
Transylvania % TBA NCAA DIII Championship - Final @ Columbus, Ohio TBA
* Conference
% Post season