2014-15 HCAC Women's Basketball Schedule/Results

Date Away Home Status Links
 
November
Sun., Nov. 02 Hiram 55 Mount St. Joseph 66 Final
  @ Cintas Center, Xavier University
Sat., Nov. 15 Berea 59 Transylvania 64 Final
  Heidelberg 88 Earlham 73 Final
  Alma 67 Defiance 65 Final - OT
  Muskingum 50 Franklin 71 Final
  Bluffton 57 Spalding 72 Final
  @ St. Louis, MO
Sun., Nov. 16 Denison 73 Earlham 53 Final
  Bluffton 65 Webster 59 Final
  Ohio Northern 44 Franklin 46 Final
  Franklin Tip-Off Classic
Tue., Nov. 18 Albion 65 Defiance 53 Final
  Transylvania 73 Spalding 60 Final
Wed., Nov. 19 St. Mary-Woods 83 Earlham 103 Final
Fri., Nov. 21 Defiance 72 Otterbein 62 Final
  @ Holland, Michigan
  Covenant 54 Transylvania 90 Final
  Mount St. Joseph 64 Bethany (W.V.) 69 Final
  @ Berea, Ohio
  Benedictine (Ill.) 53 Manchester 57 Final
  2014 Main View Tipoff Tournament - University of Chicago vs. Capital University of Ohio - 5 p.m.
  Hanover 73 Mount Union 83 Final
  @ Transylvania (Ky.)
  Webster 59 Anderson 46 Final
  Rose-Hulman 35 Washington (Mo.) 59 Final
  14th Annual McWilliams Classic
Sat., Nov. 22 Hanover 100 Covenant 57 Final
  @ Lexington, Ky.
  Cincinnati-Clermont 57 Anderson 66 Final
  Kenyon 54 Earlham 57 Final
  Chicago 61 Manchester 64 Final
  2014 Main View Tipoff Tournament
  Mount Union 90 Transylvania 94 Final - 3OT
  Wooster 64 Bluffton 81 Final
  Defiance 43 Hope 77 Final
  Buffalo St. 68 Mount St. Joseph 77 Final
  @ Berea, OH
  Denison 51 Rose-Hulman 59 Final
  14th Annual McWilliams Classic @ St. Louis, Mo.
Mon., Nov. 24 Rose-Hulman   Illinois Tech   7:00 PM
Tue., Nov. 25 Defiance   Ohio Northern   5:30 PM
  Franklin   DePauw   6:00 PM
  Manchester   Calvin   6:00 PM
  St. Mary's (Ind.)   Anderson   7:30 PM
  Bluffton   Heidelberg   7:30 PM
Wed., Nov. 26 Mount St. Joseph   Muskingum   7:30 PM
Fri., Nov. 28 Rose-Hulman   Colorado Col.   5:00 PM
Sat., Nov. 29 Kalamazoo   Bluffton   3:00 PM
  Iowa Wesleyan   Rose-Hulman   3:00 PM
  Colorado College Invitational @ Colorado Springs, Colo.
  Trine   Anderson   7:00 PM
 
December
Wed., Dec. 03 Rose-Hulman   St. Mary-Woods   7:00 PM
  Franklin   Hanover   7:30 PM
  Defiance   Manchester   7:30 PM
  Earlham   Bluffton   7:30 PM
  Mount St. Joseph   Transylvania   7:30 PM
Sat., Dec. 06 Transylvania   Rose-Hulman   1:00 PM
  Mount St. Joseph   Defiance   1:00 PM
  Bluffton   Franklin   2:00 PM
  Manchester   Earlham   2:00 PM
  Anderson   Hanover   2:00 PM
Tue., Dec. 09 Wittenberg   Earlham   7:30 PM
Sat., Dec. 13 Franklin   Mount St. Joseph   1:00 PM
  Defiance   Transylvania   1:00 PM
  Hanover   Earlham   1:00 PM
  Anderson   Bluffton   2:00 PM
  Rose-Hulman   Manchester   3:00 PM
Tue., Dec. 16 Wooster   Mount St. Joseph   2:00 PM
  Hanover   Centre   7:30 PM
Wed., Dec. 17 Hope   Franklin   6:00 PM
  Mount Union   Defiance   6:00 PM
  Rose-Hulman   Anderson   7:30 PM
Thu., Dec. 18 Manchester   Texas Lutheran   2:00 PM
Fri., Dec. 19 Hanover   Northwestern Ohio   4:00 PM
  @ Las Vegas, NV
  Blackburn   Transylvania   8:00 PM
  Pat Deacon Classic
Sat., Dec. 20 TBA   Transylvania   TBA
  Pat Deacon Classic
  Earlham   Kalamazoo   2:00 PM
  Anderson   Adrian   3:00 PM
  Rose-Hulman   Ill. Wesleyan   4:00 PM
  Manchester   Trinity (Tex.)   8:00 PM
Sun., Dec. 21 Mt. Marty   Hanover   2:00 PM
  @ Las Vegas, NV
Sun., Dec. 28 Defiance   Trine   3:00 PM
  Albion   Bluffton   7:00 PM
Mon., Dec. 29 TBA   Bluffton   TBA
  CCNY   Hanover   12:00 PM
  @ Springfield, OH
  Mount St. Joseph   Wittenberg   2:15 PM
  Charles B. Zimmerman Memorial Classic
  Manchester   St. Thomas (Minn.)   6:00 PM
  Carthage College Tournament @ Kenosha, Wis.
  Anderson   Fontbonne   6:00 PM
  @ Nashville, TN
Tue., Dec. 30 TBD   Manchester   TBA
  @ Carthage College Tournament
  CCNY   Mount St. Joseph   12:00 PM
  @ Wittenberg
  Transylvania   Oglethorpe   2:00 PM
  Hanover   Wittenberg   4:30 PM
  Charles B. Zimmerman Memorial Classic
  Franklin   Ohio Wesleyan   6:00 PM
  Bishop Classic/Hoops For Hope
  Earlham   Wilmington (Ohio)   7:30 PM
  Anderson   St. Scholastica   8:00 PM
  @ Nashville, TN
Wed., Dec. 31 Franklin   York (Pa.)   1:00 PM
  Ohio Wesleyan Bishop Classic/Hoops For Hope @ Delaware, Ohio
 
January
Sat., Jan. 03 Rose-Hulman   Bluffton   1:00 PM
  Earlham   Franklin   1:00 PM
  Hanover   Defiance   1:00 PM
  Transylvania   Anderson   2:00 PM
  Manchester   Mount St. Joseph   3:00 PM
Wed., Jan. 07 Earlham   Rose-Hulman   7:30 PM
  Manchester   Franklin   7:30 PM
  Hanover   Transylvania   7:30 PM
  Anderson   Defiance   7:30 PM
  Bluffton   Mount St. Joseph   7:30 PM
Sat., Jan. 10 Defiance   Rose-Hulman   1:00 PM
  Manchester   Transylvania   1:00 PM
  Mount St. Joseph   Earlham   1:00 PM
  Anderson   Franklin   2:00 PM
  Bluffton   Hanover   2:00 PM
Wed., Jan. 14 Defiance   Bluffton   6:00 PM
  Franklin   Rose-Hulman   7:30 PM
  Transylvania   Earlham   7:30 PM
  Anderson   Manchester   7:30 PM
  Hanover   Mount St. Joseph   7:30 PM
Sat., Jan. 17 Earlham   Anderson   1:00 PM
  Transylvania   Bluffton   2:00 PM
  Franklin   Defiance   2:00 PM
  Rose-Hulman   Mount St. Joseph   2:00 PM
  Hanover   Manchester   3:00 PM
Wed., Jan. 21 Transylvania   Franklin   7:30 PM
  Rose-Hulman   Hanover   7:30 PM
  Manchester   Bluffton   7:30 PM
  Mount St. Joseph   Anderson   7:30 PM
  Defiance   Earlham   7:30 PM
Sat., Jan. 24 Rose-Hulman   Transylvania   1:00 PM
  Defiance   Hanover   1:00 PM
  Earlham   Manchester   2:00 PM
  Bluffton   Anderson   2:00 PM
  Mount St. Joseph   Franklin   4:00 PM
Wed., Jan. 28 Bluffton   Defiance   6:00 PM
  Franklin   Manchester   7:30 PM
  Anderson   Rose-Hulman   7:30 PM
  Earlham   Transylvania   7:30 PM
  Mount St. Joseph   Hanover   7:30 PM
Sat., Jan. 31 Franklin   Anderson   1:00 PM
  Rose-Hulman   Defiance   1:00 PM
  Transylvania   Manchester   1:00 PM
  Hanover   Bluffton   1:00 PM
  Earlham   Mount St. Joseph   1:00 PM
 
February
Wed., Feb. 04 Transylvania   Mount St. Joseph   7:30 PM
  Rose-Hulman   Earlham   7:30 PM
  Bluffton   Manchester   7:30 PM
  Hanover   Franklin   7:30 PM
  Defiance   Anderson   7:30 PM
Sat., Feb. 07 Earlham   Hanover   1:00 PM
  Anderson   Transylvania   2:00 PM
  Defiance   Mount St. Joseph   3:00 PM
  Manchester   Rose-Hulman   3:00 PM
  Franklin   Bluffton   4:00 PM
Wed., Feb. 11 Franklin   Transylvania   7:30 PM
  Manchester   Anderson   7:30 PM
  Hanover   Rose-Hulman   7:30 PM
  Mount St. Joseph   Bluffton   7:30 PM
  Earlham   Defiance   7:30 PM
Sat., Feb. 14 Franklin   Earlham   1:00 PM
  Bluffton   Rose-Hulman   1:00 PM
  Transylvania   Defiance   1:00 PM
  Hanover   Anderson   2:00 PM
  Mount St. Joseph   Manchester   3:00 PM
Wed., Feb. 18 Manchester   Defiance   7:30 PM
  Transylvania   Hanover   7:30 PM
  Rose-Hulman   Franklin   7:30 PM
  Anderson   Mount St. Joseph   7:30 PM
  Bluffton   Earlham   7:30 PM
Sat., Feb. 21 Mount St. Joseph   Rose-Hulman   1:00 PM
  Anderson   Earlham   1:00 PM
  Defiance   Franklin   2:00 PM
  Bluffton   Transylvania   2:00 PM
  Manchester   Hanover   3:00 PM