Defiance College Set to Host HCAC Indoor Track & Field Championships

Defiance College Set to Host HCAC Indoor Track & Field Championships

Live Scoring (click here)

Meet Program (click here)

Championship Website (click here)

Indoor Best Performances (click here)

HCAC Meet Performance List (click here)

GREENWOOD, IN – Defiance College will serve as host for the HCAC Indoor Track and Field Championships this Saturday.  The Rose-Hulman men were selected by the coaches during the preseason to win the 2013 indoor title, while the Hanover women were tabbed to capture the women’s title.

The Engineers and Panthers will look to defend their HCAC Indoor Men's and Women's titles from a year ago. 

The Rose-Hulman men have a very deep roster, posting the top HCAC performances in four of the 17 indoor events.  The Engineers are ranked No. 6 in the Great Lakes Region and stand No. 20 overall in the NCAA Division III Dual Meet rankings.

Defiance College will look to challenge the two-time defending champion Engineers Saturday.  The Yellow Jackets have earned the top HCAC performance in five of the 17 events this winter and stand No. 7 in the Great Lakes Region and No. 17 in the USTFCCCA national rankings.

The Hanover women’s track team will try to pick up where they left off last winter as HCAC indoor champions.  The Panthers have posted three top marks in the conference so far this indoor season.  Sophomore Briahna Chambers (Bell, Texas) holds the top mark in the women’s 60-meter dash and  long jump to lead the squad.

Franklin and Rose-Hulman will look to challenge the defending champion Panthers Saturday.  The Grizzlies have five of the top HCAC performances this indoor season, while the Engineers have four top marks.

Seven men and two women are individually ranked in the national top 20 in their respective events entering this weekend’s championship meet. 

Nationally ranked men competing in the meet include Defiance's Tom Postema (Defiance, Ohio) (No. 1 in the weight throw and No. 5 in the shot put), Troy Parrett (Cedarville, Ohio) (No. 16 in the 800-meter run), Dan Hardin-Wallace (Toledo, Ohio) (No. 17 in the pole vault), Anderson’s Max Kittle (Algonquin, Ill.) (No. 13 in the 60-meter hurdles), Franklin’s Forrest Prichard (Scottsburg, Ind.) (No. 15 in the high jump), Mount St. Joseph’s Ray Claytor (Cincinnati, Ohio) (No. 16 in the high jump), and Rose-Hulman's Collin Crowson (Dublin, Ohio) (No. 19 in the pole vault).

On the women's side, nationally ranked competitors include Hanover’s Jordan Moseby (Indianapolis, Ind.) (No. 17 in the 60-meter hurdles) and Rose-Hulman's Liz Evans (Bicknell, Ind.) (No. 1 in the high jump).

The event will be held at the George M. Smart Athletic Center on the campus of Defiance College beginning at 1:00 PM Saturday afternoon.  Admission is available for $6 per person and $5 for students as designated for conference championship events.  HCAC students will be admitted for free with proper identification.

 

Saturday, February 16                            

1:00 PM      Women’s  Shot Put

                   Men’s Weight Throw

                   Men's High Jump 

                   Women’s Long  Jump

                   Men’s Pole Vault          (Women’s PV - 1 hour following MPV) 

1:00 PM      Women’s 5000m

1:30 PM      Men’s 5000m

1:55 PM      Women’s Distance Medley Relay

2:10 PM      Men’s Distance Medley Relay

2:25 PM      Women's 60 Meter Hurdles Semifinals 

2:40 PM      Men's 60 Meter Hurdles Semifinals 

2:55 PM      Women's 60 Meter Dash Semifinals 

3:00 PM      Men’s Long  Jump

                   Women’s Weight Throw

                   Men's Shot Put    

3:10 PM      Men's 60 Meter Dash Semifinals 

3:30 PM      Women's 4 x 200 Meter Relay 

3:40 PM      Men's 4 x 200 Meter Relay 

3:50 PM      Women's Mile Run 

4:00 PM        Women's High Jump

4:10 PM      Men's Mile Run 

4:30 PM      Women's 60 Meter Hurdles Final

4:40 PM      Men's 60 Meter Hurdles Final 

4:50 PM      Women's 400 Meter Dash 

5:00 PM      Women's Triple Jump

5:05 PM      Men's 400 Meter Dash 

5:20 PM      Women's 60 Meter Dash Final

5:25 PM      Men's 60 Meter Dash Final 

5:30 PM      Women's 800 Meter Run 

5:45 PM      Men's 800 Meter Run 

6:00 PM      Women's 200 Meter Dash 

6:20 PM      Men's 200 Meter Dash 

6:30 PM      Men’s  Triple Jump

6:40 PM      Women's 3000 Meter Run 

7:05 PM      Men's 3000 Meter Run 

7:30 PM      Women's 4 x 400 Meter Relay 

7:45 PM       Men's 4 x 400 Meter Relay 

8:00 PM       Awards Ceremony