2018-19 HCAC Men's Tennis Schedule/Results

Fri., August 31
Franklin 8
Oakland City 1
Final
Sat., September 01
Midway
Franklin
10:00 AM
Sat., September 08
Rose-Hulman
DePauw Unscored Invitational
8:30 AM
Earlham
Kenyon Invitational
9:00 AM
Sun., September 09
Earlham
Kenyon Invitational
9:00 AM
Mon., September 10
Trine 8
Manchester 1
Final
Sat., September 15
Earlham
Oberlin Invitational
9:00 AM
Sun., September 16
Earlham
Oberlin Invitational
9:00 AM
Tue., September 18
Manchester 1
Bethel (IN) 8
Final
Trine 6
Franklin 3
Final
Thu., September 20
Oakland City 0
Hanover 9
Final
Sun., September 23
Oakland City
Franklin
Postponed
Thu., September 27
University of Saint Francis (Ind.) 9
Anderson 0
Final
Fri., September 28
Earlham
ITA Tournament
9:00 AM
@ Washington University St. Louis
Rose-Hulman
ITA Regional
9:00 AM
@ St. Louis, Mo.
Sat., September 29
Earlham
ITA Tournament
9:00 AM
@ Washington University St. Louis
Sun., September 30
Thomas More 5
Franklin 4
Final
Sun., October 14
Indiana-East
Hanover
Postponed
Tue., October 16
Indiana-East 8
Franklin 1
Final
Sat., February 09
Earlham 0
Case Western Reserve 9
Final
@ Crawfordsville, Ind. (Wabash College)
Case Western Reserve 9
Rose-Hulman 0
Final
Earlham 3
Wabash 6
Final
Sun., February 10
Washington (Mo.) 9
Rose-Hulman 0
Final
Wabash Valley Tennis Center - Terre Haute, Ind.
Thu., February 14
Midway 5
Hanover 4
Final
@ Nicholasville, Ky.
Sat., February 16
Franklin 2
Cornell College 7
Final
Millikin 9
Franklin 0
Final
@ Mount Vernon, Iowa
Sewanee 8
Transylvania 1
Final
Top Seed Tennis Club, Nicholasville, Ky.
Earlham 5
Wooster 4
Final
@ North Ridgeville, Ohio (North Ridge Tennis & Golf Club)
Earlham 9
Franciscan 0
Final
@ Wooster College
Hanover 2
Sewanee 7
Final
@ Nicholasville, Ky. / Top Seed Tennis Club
Sun., February 17
Rhodes 9
Transylvania 0
Final
Top Seed Tennis Club, Nicholasville, Ky.
Fri., February 22
Alma 7
Defiance 2
Final
Sat., February 23
Alma 3
Franklin 6
Final
@ Warsaw, Ind.
Sun., February 24
Centre 5
Transylvania 4
Final
Rose-Hulman 1
Bates 8
Final
@ Orlando, Fla. - USTA National Campus
Earlham 0
Wright St. 7
Final
Aspen Racquet Club
Augustana (IL) 5
Hanover 4
Final
@ Orlando, Fla.
Mon., February 25
Rose-Hulman 1
Davenport 8
Final
@ Orlando, Fla. - USTA National Campus
Rose-Hulman 1
Palm Beach Atl. 8
Final
@ Orlando, Fla. - USTA National Campus
Tue., February 26
Rose-Hulman 3
Augustana (IL) 6
Final
@ Orlando, Fla. - USTA National Campus
Saint Mary's (Minn.) 2
Hanover 7
Final
@ Orlando, Fla.
Wed., February 27
Defiance 1
Trine 8
Final
Fri., March 01
Wittenberg 5
Transylvania 2
Final
Sat., March 02
Rose-Hulman 5
Oglethorpe 4
Final
Earlham 3
Ohio Wesleyan 6
Final
Earlham 6
Thomas More 3
Final
@ Ohio Wesleyan
Transylvania
Covenant
Postponed
@ Berea College
Sun., March 03
Ind.-Southeast
Franklin
Cancelled
Ill. Wesleyan
Franklin
Cancelled
Tue., March 05
Earlham 3
DePauw 6
Final
Wed., March 06
Defiance 0
Baldwin Wallace 9
Final
@ Palmetto Dunes Tennis Center; Hilton Head, South Carolina
Thu., March 07
Spring Arbor 9
Defiance 0
Final
@ Hilton Head, S.C.
Fri., March 08
Bellarmine
Hanover
Postponed
Manchester 5
Alma 4
Final
@ Battle Creek, Mich
Sat., March 09
Franklin
Concordia Chicago
Cancelled
Rose-Hulman 3
DePauw 6
Final
Concordia (Mich.)
Franklin
Cancelled
@ Chicago, Ill.
Sun., March 10
Transylvania 6
Piedmont 3
Final
@ Orlando, Fla.
Centre
Hanover
Cancelled
Mon., March 11
Transylvania 6
Ursinus 3
Final
@ Lake Cane Tennis Center - Orlando, Fla.
Tue., March 12
Carroll (Wis.) 0
Earlham 9
Final
@ Hilton Head, S.C.
Wed., March 13
Transylvania 2
Wheaton (Ill.) 7
Final
@ Orlando, Fla.
Defiance 0
Albion 9
Final
Thu., March 14
Quincy 3
Earlham 6
Final
@ Hilton Head, S.C.
Fri., March 15
Transylvania 6
Northwestern (Minn.) 3
Final
@ Orlando, Fla.
Berry College 3
Earlham 6
Final
2019 PTR Spring TennisFest @ Hilton Head Island, S.C.
Georgetown (Ky.) 6
Earlham 3
Final
@ Hilton Head, S.C.
Wittenberg
Hanover
Postponed
Sat., March 16
Ind.-Southeast 9
Hanover 0
Final
Tue., March 19
Thomas More 6
Transylvania 3
Final
Ohio Christian 1
Defiance 6
Final
Sat., March 23
Transylvania
Ohio Wesleyan
10:00 AM
10:00 AM
Bellarmine
Hanover
1:00 PM
Rose-Hulman
Augustana (IL)
2:00 PM
@ Cedar Rapids, Iowa
Sun., March 24
Transylvania
Otterbein
11:00 AM
Mon., March 25
Wittenberg
Hanover
4:00 PM
Tue., March 26
Olivet
Defiance
4:00 PM
Wed., March 27
Earlham
Huntington
4:00 PM
Thu., March 28
Bethel (IN)
Manchester
2:45 PM
Sat., March 30
11:00 AM
Sun., March 31
12:00 PM
@ Rose-Hulman
Manchester
Wabash
1:00 PM
Wed., April 03
4:00 PM
Sat., April 06
11:00 AM
11:00 AM
Hanover
Oakland City
12:00 PM
Transylvania
Webster
1:00 PM
@ Terre Haute, Ind.
Webster
Rose-Hulman
5:00 PM
Sun., April 07
John Carroll
Earlham
12:00 PM
12:00 PM
Tue., April 09
Rose-Hulman
Ohio Wesleyan
4:00 PM
Wed., April 10
4:30 PM
Rose-Hulman
Wabash
5:00 PM
Sat., April 13
11:00 AM
11:00 AM
Pikeville University
Mount St. Joseph
12:00 PM
Sun., April 14
12:00 PM
Wed., April 17
Fri., April 19
Sat., April 20
9:00 AM
Top Seed Tennis Club, Nicholasville, Ky.
11:00 AM
12:00 PM
Berea
Earlham
3:00 PM
Mon., April 22
Tue., April 23
Ind.-South Bend
Manchester
5:00 PM
Wed., April 24
4:30 PM
Sat., April 27
11:00 AM
11:00 AM
Holy Cross
Earlham
3:30 PM
Sun., April 28
Holy Cross (Ind.)
Franklin
12:00 PM
Fri., May 03
TBA
@ Indianapolis, IN
Sat., May 04
TBA
@ Indianapolis, IN
Sun., May 05
TBA
@ Indianapolis, IN
Fri., May 10
TBA
NCAA First Round
Sat., May 11
TBA
NCAA Second Round
Sun., May 12
TBA
NCAA Third Round
Mon., May 20
TBA
NCAA Quarterfinal @ Kalamazoo, Mich.
Tue., May 21
TBA
NCAA Semifinal @ Kalamazoo, Mich.
Wed., May 22
TBA
NCAA Championship @ Kalamazoo, Mich.