2018 HCAC Baseball Schedule/Results

Sun., February 18
Anderson 0
Baldwin Wallace 1
Final
@ Florence, Ky.
Game 1
Anderson
0
Baldwin Wallace
1
Final R H E
Anderson (0-1) 0 7 1
Baldwin Wallace (1-0) 1 3 0
Baldwin Wallace 7
Anderson 2
Final
@ Florence, Ky.
Game 2
Baldwin Wallace
7
Anderson
2
Final R H E
Baldwin Wallace (2-0) 7 9 0
Anderson (0-2) 2 8 1
Tue., February 20
Anderson
Spalding
7:00 PM
Thu., February 22
Grove City
Mount St. Joseph
12:00 PM
UC Health Stadium (Florence, KY)
Grove City
Mount St. Joseph
3:00 PM
UC Health Stadium (Florence, KY)
Sat., February 24
Wabash
Transylvania
10:00 AM
Wittenberg
Earlham
12:00 PM
Otterbein
Mount St. Joseph
12:00 PM
UC Health Stadium (Florence, KY)
Heidelberg
Anderson
1:00 PM
@ Xenia, OH
Franklin
Penn St.-Behrend
1:00 PM
@ Chillicothe, Ohio
Wittenberg
Earlham
3:00 PM
Otterbein
Mount St. Joseph
3:00 PM
Wis.-Oshkosh
Transylvania
4:00 PM
Franklin
Penn St.-Behrend
4:00 PM
@ Chillicothe, Ohio
Sun., February 25
Wis.-Oshkosh
Transylvania
10:00 AM
Augustana (Ill.)
Hanover
11:00 AM
@ Auburndale, Fla.
Penn St.-Behrend
Franklin
12:00 PM
@ Chillicothe, Ohio
Wittenberg
Earlham
1:00 PM
Wabash
Transylvania
1:00 PM
Capital
Hanover
3:00 PM
RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Park
Wittenberg
Earlham
4:00 PM
Mon., February 26
Neumann
Rose-Hulman
10:30 AM
@ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Field 1
Rose-Hulman
Capital
2:00 PM
RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Field 1
Tue., February 27
MSOE
Hanover
11:30 AM
@ Auburndale, Fla.
Grove City
Rose-Hulman
2:30 PM
@ Winter Haven, Fla. - Chain of Lakes Stadium
Hanover
MSOE
2:30 PM
@ Auburndale, Fla.
Wed., February 28
Rose-Hulman
Concordia-M'head
9:30 AM
Russmatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla.
Bluffton
Ohio Wesleyan
4:00 PM
@ Chillicothe, Ohio
Hanover
Lyndon St.
4:30 PM
RussMatt Tournament @ Lake Myrtle Sports Complex Main Field, Auburndale, FL
Thu., March 01
Rose-Hulman
Saint Mary's (Minn.)
10:00 AM
@ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Stadium
Manchester
York (Pa.)
12:00 PM
@ Myrtle Beach, S.C.
Manchester
John Jay
3:30 PM
@ Myrtle Beach, S.C.
Fri., March 02
9:00 AM
RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla.
Mount Union
Hanover
9:30 AM
@ Auburndale, Fla.
Manchester
John Jay
11:30 AM
@ Myrtle Beach, S.C.
Hanover
Mount Union
12:30 PM
@ Auburndale, Fla.
Manchester
Lehman
3:00 PM
@ Mrytle Beach, S.C.
Albion
Franklin
3:30 PM
Anderson
Spalding
8:00 PM
Sat., March 03
Manchester
Fredonia
9:00 AM
@ Myrtle Beach, S.C.
Manchester
Fredonia
11:30 AM
@ Myrtle Beach, S.C.
Wilmington (Ohio)
Earlham
12:00 PM
Rose-Hulman
Oglethorpe
12:00 PM
Albion
Franklin
12:00 PM
Anderson
Wis.-Platteville
12:00 PM
@ Louisville, KY
Rose-Hulman
Oglethorpe
3:00 PM
Wilmington (Ohio)
Earlham
3:00 PM
Albion
Franklin
3:00 PM
DePauw
Anderson
3:30 PM
@ Derby City Field; Louisville, Ky.
Sun., March 04
Bluffton
Thiel
9:00 AM
@ Fort Myers, FL
Bluffton
Thiel
12:00 PM
@ Fort Myers, FL
Transylvania
Webster
12:00 PM
Wilmington (Ohio)
Earlham
1:00 PM
Wilmington (Ohio)
Earlham
3:00 PM
North Park
Transylvania
5:00 PM
@ Sauget, Ill.
Mon., March 05
Defiance
Hiram
9:00 AM
@ Ft. Myers, Fla.
Moravian
Bluffton
12:00 PM
@ Port Charlotte, Fla.
Hiram
Defiance
12:00 PM
@ Ft. Myers, Fla.
Transylvania
Benedictine (IL)
12:30 PM
@ Sauget, Ill.
Bluffton
Baldwin Wallace
3:30 PM
@ North Charlotte Regional Park #9; Port Charlotte, Fla.
Tue., March 06
Finlandia
Defiance
9:00 AM
@ Ft. Myers, Fla.
Finlandia
Defiance
12:00 PM
@ Ft. Myers, Fla.
1:00 PM
Pitt.-Bradford
Bluffton
3:00 PM
@ Fort Myers, Fla. | Player Development Complex
4:00 PM
Wed., March 07
Rivier
Bluffton
9:00 AM
2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla. @ Fort Myers, Fla. | Terry Park Field #3
Bluffton
Rivier
12:00 PM
2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla. @ Fort Myers, Fla. | Terry Park Field #3
Spalding
Transylvania
3:00 PM
Olivet
Anderson
4:00 PM
Hanover
Centre
6:00 PM
Manchester
Taylor (Ind.)
6:00 PM
Olivet
Anderson
6:30 PM
Thu., March 08
Saint John's (Minn.)
Defiance
9:00 AM
@ Ft. Myers, Fla.
Saint John's (Minn.)
Defiance
12:00 PM
@ Ft. Myers, Fla.
Bluffton
Hiram
3:00 PM
@ Fort Myers, FL
Fri., March 09
Alvernia
Defiance
9:00 AM
@ Ft. Myers, Fla.
Defiance
Alvernia
12:00 PM
@ Ft. Myers, Fla.
Anderson
Keene St.
3:15 PM
Lake Myrtle Sports Park No. 4 @ Auburndale, Fla.
Calvin
Franklin
3:30 PM
Anderson
Keene St.
6:15 PM
Lake Myrtle Sports Park No. 4 @ Auburndale, Fla.
Sat., March 10
Calvin
Franklin
12:00 PM
DePauw
Manchester
12:00 PM
@ Bishop Chatard H.S.; Indianapolis, Ind.
Capital
Transylvania
12:00 PM
Bluffton
Edgewood
12:00 PM
@ Fort Myers, Fla. | Player Development Complex
Hope
Hanover
1:00 PM
@ Grand Park, Indiana
Rose-Hulman
Augustana (Ill.)
1:00 PM
MCLA
Anderson
2:45 PM
@ Lake Myrtle Park #2- Auburndale, FL
DePauw
Manchester
3:00 PM
@ Bishop Chatard H.S.; Indianapolis, Ind.
Kalamazoo
Earlham
3:00 PM
Calvin
Franklin
3:00 PM
Hanover
Hope
3:30 PM
@ Grand Park, indiana
Anderson
MCLA
5:15 PM
@ Lake Myrtle Park #2- Auburndale, FL
Kalamazoo
Earlham
6:30 PM
Sun., March 11
Anderson
Central (Iowa)
TBA
@ Orlando, Fla.
Mount St. Joseph
Ohio Northern
9:15 AM
@ Auburndale, Fla.
Kalamazoo
Earlham
12:00 PM
DePauw
Manchester
12:00 PM
@ Bishop Chatard H.S.; Indianapolis, Ind.
Denison
Transylvania
12:00 PM
Mount St. Joseph
Ohio Northern
12:15 PM
@ Auburndale, Fla.
Alma
Hanover
1:00 PM
Grand Park Sports Campus @ Westfield, Ind.
Rose-Hulman
Augustana (Ill.)
1:00 PM
Denison
Transylvania
3:00 PM
Alma
Hanover
3:30 PM
Grand Park Sports Campus @ Westfield, Ind.
Mon., March 12
4:30 PM
Russ Matt FL Invitational @ Winter Haven, FL
Tue., March 13
Anderson
Wm. Paterson
9:00 AM
@ Orlando, Fla.
Washington College
Earlham
10:00 AM
@ Fort Pierce, Fla.
Anderson
Wm. Paterson
11:30 AM
@ Orlando, Fla.
DePauw
Franklin
4:00 PM
Ohio Northern
Bluffton
4:00 PM
Hanover
Thomas More
4:00 PM
Defiance
Taylor (Ind.)
4:00 PM
Defiance
Taylor (Ind.)
7:00 PM
Wed., March 14
McDaniel
Anderson
9:00 AM
RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Main Field)
Albright
Earlham
10:00 AM
Florida Coast Spring Trip @ Fort Pierce, Fla.
Colby-Sawyer
Anderson
12:30 PM
@ AUBURNDALE, FL - LAKE MYRTLE MAIN FIELD
Scranton
Earlham
2:00 PM
Florida Coast Spring Trip @ Fort Pierce, Fla.
Mount St. Joseph
Southern Me.
4:45 PM
@ Lake Myrtle Park #8, Auburndale, Fla.
Thu., March 15
Anderson
Rutgers-Camden
TBA
@ Orlando, Fla.
Northwestern (Minn.)
Earlham
10:00 AM
Florida Coast Spring Trip @ Fort Pierce, Fla.
Western Conn. St.
Earlham
2:00 PM
Florida Coast Spring Trip @ @ Fort Pierce, Fla.
Fri., March 16
Mount St. Joseph
Central (Iowa)
TBA
Russ Matt FL Invitational @ Orlando, FL
Mount St. Joseph
Central (Iowa)
TBA
Russ Matt FL Invitational @ Orlando, FL
Kenyon
Earlham
10:00 AM
Florida Coast Spring Trip @ Fort Pierce, Fla.
Calvin
Transylvania
12:00 PM
Calvin
Transylvania
3:00 PM
Sat., March 17
9:00 AM
Russ Matt FL Invitational @ Auburndale, FL
11:00 AM
Russ Matt FL Invitational @ Auburndale, FL
Wis.-Platteville
Rose-Hulman
11:00 AM
John Carroll
Transylvania
12:00 PM
Capital
Franklin
1:00 PM
Albion
Defiance
1:00 PM
Heidelberg
Manchester
1:00 PM
Wilmington (Ohio)
Bluffton
1:00 PM
Wabash
Hanover
1:00 PM
John Carroll
Transylvania
3:00 PM
Capital
Franklin
3:30 PM
Heidelberg
Manchester
4:00 PM
Wilmington (Ohio)
Bluffton
4:00 PM
Albion
Defiance
4:00 PM
Wabash
Hanover
4:00 PM
Chicago
Rose-Hulman
5:00 PM
Sun., March 18
Wis.-Platteville
Rose-Hulman
11:00 AM
John Carroll
Transylvania
12:00 PM
Capital
Franklin
12:00 PM
Wabash
Hanover
12:00 PM
Manchester
Heidelberg
1:00 PM
Goshen
Bluffton
1:00 PM
Chicago
Rose-Hulman
2:00 PM
Tue., March 20
Manchester
Wabash
2:00 PM
Earlham
Heidelberg
4:00 PM
Wright State - Lake
Defiance
4:00 PM
Bluffton
Albion
4:15 PM
Manchester
Wabash
5:00 PM
Wed., March 21
Hanover
Berea
4:00 PM
Ohio Northern
Anderson
4:15 PM
Fri., March 23
Mount St. Joseph
Miami-Hamilton
4:00 PM
Hamilton, OH
Mount St. Joseph
Miami-Hamilton
6:30 PM
Hamilton, OH
Sat., March 24
DePauw
Transylvania
12:00 PM
Northland
Franklin
12:00 PM
12:00 PM
Bluffton
Wittenberg
1:00 PM
Defiance
Carthage
1:00 PM
DePauw
Transylvania
3:00 PM
Northland
Franklin
3:00 PM
Bluffton
Wittenberg
4:00 PM
Defiance
Marian (Wis.)
4:00 PM
Carthage College @ Kenosha, Wis.
Carroll (Wis.)
Hanover
4:30 PM
Sun., March 25
Rose-Hulman
Wartburg
11:00 AM
@ Sauget, Ill. - GCS Ballpark
Carroll (Wis.)
Hanover
12:00 PM
DePauw
Transylvania
12:00 PM
Defiance
Marian (Wis.)
1:00 PM
Carthage College @ Kenosha, Wis.
Rose-Hulman
Webster
2:00 PM
Carroll (Wis.)
Hanover
3:00 PM
Mon., March 26
Keuka
Franklin
1:30 PM
@ Auburndale, Fla.
Tue., March 27
Franklin
Union (N.Y.)
11:00 AM
@ Florida Spring Break Trip
Union (N.Y.)
Franklin
2:00 PM
@ Florida Spring Break Trip
Defiance
Toledo
3:05 PM
Capital
Bluffton
4:00 PM
Mount St. Joseph
UC Clermont
4:00 PM
Cincinnati, OH
Anderson
Butler
5:00 PM
Wed., March 28
Franklin
Colby
10:00 AM
@ Winter Haven, Fla.
Defiance
Ohio Northern
4:00 PM
Grace (Ind.)
Earlham
5:00 PM
Wabash
Rose-Hulman
6:00 PM
Centre
Transylvania
7:00 PM
Fri., March 30
Sat., March 31
1:00 PM
2:00 PM
Cincinnati, OH
4:00 PM
5:00 PM
Cincinnati, OH
Mon., April 02
Bluffton
Kenyon
3:00 PM
Tue., April 03
1:00 PM
Lexington, KY
1:00 PM
4:00 PM
Lexington, KY
4:00 PM
Wed., April 04
6:00 PM
Victory Field - Indianapolis, Ind.
Sat., April 07
12:00 PM
1:00 PM
Cincinnati, OH
3:00 PM
4:00 PM
Cincinnati, OH
Sun., April 08
Franklin
Wilmington (Ohio)
1:00 PM
DePauw
Earlham
3:00 PM
Franklin
Wilmington (Ohio)
4:00 PM
Tue., April 10
Olivet
Bluffton
4:15 PM
Indiana Tech
Manchester
4:15 PM
Transylvania
Berea
5:00 PM
Transylvania
Berea
8:00 PM
Wed., April 11
Rose-Hulman
DePauw
4:00 PM
Defiance
Ohio Wesleyan
4:00 PM
Sat., April 14
12:00 PM
12:00 PM
1:00 PM
Cincinnati, OH
1:00 PM
3:00 PM
4:00 PM
Cincinnati, OH
4:00 PM
Sun., April 15
Wooster
Rose-Hulman
1:00 PM
Thomas More
Transylvania
1:00 PM
Tue., April 17
1:00 PM
4:00 PM
Richmond, IN
4:00 PM
6:30 PM
Richmond, IN
Wed., April 18
Adrian
Earlham
4:00 PM
Sat., April 21
12:00 PM
1:00 PM
North Manchester, IN
3:00 PM
4:00 PM
North Manchester, IN
Sun., April 22
Thomas More
Franklin
2:00 PM
Wabash
Manchester
2:00 PM
Mon., April 23
Tue., April 24
Kalamazoo
Bluffton
1:00 PM
Heidelberg
Defiance
4:00 PM
Kalamazoo
Bluffton
4:00 PM
Mount St. Joseph
Cincinnati Christian
4:00 PM
Cincinnati, OH
Franklin
DePauw
4:30 PM
Wed., April 25
Defiance
Calvin
4:00 PM
Manchester
Indiana Tech
6:00 PM
DePauw
Rose-Hulman
7:00 PM
Thu., April 26
Rose-Hulman
Greenville
7:00 PM
Sat., April 28
12:00 PM
12:00 PM
Franklin, IN
12:00 PM
3:00 PM
3:00 PM
Franklin, IN
3:00 PM
Tue., May 01
12:00 PM
1:00 PM
Cincinnati, OH
3:00 PM
4:00 PM
Cincinnati, OH
Fri., May 04
1:00 PM
4:00 PM
Sat., May 05
1:00 PM
Hanover, IN
4:00 PM
Hanover, IN
Sun., May 06
Rose-Hulman
Wabash
1:00 PM
Thu., May 10
TBA
HCAC Tournament
Fri., May 11
TBA
HCAC Tournament
Sat., May 12
TBA
HCAC Championship