2014 HCAC Baseball Schedule/Results

Date Away Home Status Links
 
February
Sat., Feb. 22 Transylvania 9 Maryville (Tenn.) 11 Final
  Earlham 2 Sewanee 9 Final
  Transylvania 16 Maryville (Tenn.) 7 Final
  Earlham 2 Sewanee 3 Final
  St. Joseph's (Brkln) 3 Franklin 10 Final
  RussMatt Classic @ Auburndale, Fla.
Sun., Feb. 23 Hanover 11 Brandeis 2 Final
  Russ Matt Tournament @ Winter Haven, Fla.
  Augustana (Ill.) 8 Franklin 2 Final
  RussMatt Classic @ Winter Haven, Fla.
  Transylvania 1 Maryville (Tenn.) 5 Final
  Earlham 12 Sewanee 4 Final
  Franklin 7 Augustana (Ill.) 3 Final
  RussMatt Classic @ Winter Haven, Fla.
  Concordia-M'head 5 Hanover 6 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
Mon., Feb. 24 Hanover 0 Augustana (Ill.) 12 Final - 7 innings
  @ Orlando, Fla.
  Franklin 6 Capital 7 Final
  RussMatt Classic @ Lake Myrtle, Fla.
Tue., Feb. 25 Concordia-M'head 10 Franklin 11 Final
  RussMatt Classic @ Lake Myrtle, Fla.
  Capital 6 Hanover 5 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Transylvania 7 Centre 4 Final
Thu., Feb. 27 Hanover 7 Concordia-M'head 10 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla.
Fri., Feb. 28 Alma 3 Hanover 1 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Hanover 2 Alma 3 Final
  RussMatt Central Florida Invitational at Lake Myrtle Park Field #2 @ Winter Haven, Fla.
  Mount St. Joseph 2 Alice Lloyd 4 Final
  Defiance 7 Calvin 3 Final
  @ Danville, KY
  Mount St. Joseph 2 Alice Lloyd 2 Final
  Earlham 4 Spalding 2 Final
 
March
Sat., Mar. 01 Calvin 7 Defiance 12 Final
  @ Centre College
  Anderson 6 DePauw 5 Final - 8 innings
  @ Xenia, Ohio
  Baldwin Wallace 8 Transylvania 5 Final
  Thomas More 4 Franklin 8 Final
  DePauw 3 Anderson 5 Final
  @ Xenia, Ohio
  Manhattanville 7 Manchester 6 Final
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Earlham 9 Penn St.-Behrend 0 Final
  Spaulding Tournament @ Spaulding Tournament
  Defiance 1 Centre 9 Final
  Thomas More 0 Franklin 5 Final
  Baldwin Wallace 8 Transylvania 5 Final
  Manchester 7 Manhattanville 8 Final
  @ Myrtle Beach, S.C.
Sun., Mar. 02 John Carroll 13 Bluffton 5 Final
  @ Port Charlotte, FL
  Staten Island 3 Manchester 10 Final
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Rose-Hulman 12 Coe 7 Final
  Winter Haven, Fla. - Chain of Lakes Stadium @ Auburndale, Fla.
  Manchester 10 Wilkes 3 Final
  @ Myrtle Beach, S.C.
Mon., Mar. 03 Manchester 11 Muhlenberg 7 Final
  @ Myrtle Beach, S.C.
  St. Vincent 9 Rose-Hulman 10 Final
  @ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Park 2
  Eastern 6 Manchester 7 Final
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Emerson 4 Bluffton 13 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic, Fort Myers, Fla. @ TP Field 3
Tue., Mar. 04 Bluffton 9 Moravian 7 Final
  @ Port Charlotte, Fla.
  Mount Union 7 Rose-Hulman 0 Final - 8 innings
  @ Winter Haven, Fla. - Chain of Lakes Stadium
Wed., Mar. 05 Rose-Hulman 2 St. John Fisher 15 Final - 7 innings
  @ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Park 3
Thu., Mar. 06 St. John's (Minn.) 12 Bluffton 3 Final
  @ Fort Myers, FL
  Bluffton 2 St. John's (Minn.) 3 Final
  @ Fort Myers, FL
Fri., Mar. 07 Bluffton 2 Olivet 3 Final
  @ Ft. Myers, Fla.
  Rose-Hulman 4 Rockford 5 Final
  @ Winter Haven, Fla. - Chain of Lakes 1
  Albion 7 Franklin 9 Final
  Bluffton 7 Alvernia 4 Final
  @ Fort Myers, Fla.
Sat., Mar. 08 Milwaukee Engr. 3 Rose-Hulman 4 Final - 11 innings
  @ Winter Haven, Fla. - Chain of Lakes 4
  Finlandia 4 Bluffton 12 Final
  @ Fort Myers, FL
  Albion 0 Franklin 6 Final
  Bluffton 14 Finlandia 3 Final
  @ Fort Myers, FL
  Kalamazoo 0 Earlham 7 Final
  Albion 1 Franklin 8 Final
  Adrian 5 Transylvania 10 Final
Sun., Mar. 09 Cazenovia 0 Mount St. Joseph 8 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winterhaven, Fl.
  Kalamazoo 6 Earlham 20 Final
  Mount St. Joseph 6 Cazenovia 1 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winterhaven, Fl.
  Adrian 10 Transylvania 0 Final
  Kalamazoo 2 Earlham 9 Final
Mon., Mar. 10 Swarthmore 6 Defiance 4 Final
  @ Fort Myers, FL
  Defiance 5 Swarthmore 2 Final
  @ Fort Myers, FL
  Capital 7 Anderson 17 Final
  @ Athletes in Action (Xenia, Ohio)
  Denison 12 Anderson 2 Final
  @ in Xenia, Ohio at Grady's Field
  Hanover 5 Ind.-Southeast 8 Final
Tue., Mar. 11 Edgewood 3 Defiance 4 Final - 8 innings
  @ Fort Myers, Fla.
  Albion 15 Mount St. Joseph 9 Final
  Lake Myrtle Park Main @ Auburndale, Fla.
  Defiance 9 Edgewood 6 Final
  @ Fort Myers, Fla.
  Robert Morris-S'field 2 Earlham 12 Final - 6 innings
  Manchester 7 Taylor (Ind.) 5 Final - 8 innings
  Bluffton 7 Wilmington (Ohio) 0 Final
  @ Prasco Park - Mason, OH
  Robert Morris-S'field 2 Earlham 3 Final
  Manchester 2 Taylor (Ind.) 1 Final - 8 innings
  Transylvania 7 Centre 3 Final
Wed., Mar. 12 Mount St. Joseph 6 Penn St.-Abington 7 Final
  @ Spring Break
Thu., Mar. 13 SUNY-Canton 10 Mount St. Joseph 0 Final - 8 innings
  @ Winter Haven, Fla.
  Otterbein 8 Defiance 1 Final
  @ Ft. Myers, Fla.
Fri., Mar. 14 Defiance 9 Coast Guard 7 Final
  Gene Cusic Classic @ Ft. Myers, Fla.
  Coast Guard 10 Defiance 7 Final - 8 innings
  Gene Cusic Classic @ Ft. Myers, Fla.
  Transylvania 3 Berry 22 Final
  Concordia (Ill.) 7 Rose-Hulman 0 Final
  Heidelberg 8 Manchester 1 Final
  @ Grand Park - Westfield, Ind.
  Ill. Wesleyan 0 Rose-Hulman 1 Final
Sat., Mar. 15 Heidelberg 15 Manchester 9 Final
  @ Grand Park - Westfield, Ind.
  Alma 4 Rose-Hulman 5 Final
  Adrian 15 Franklin 6 Final
  Mount St. Joseph 4 Anna Maria 1 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle, Auburndale, FL
  Transylvania 16 Berry 7 Final
  7 innings,
  Heidelberg 11 Manchester 9 Final - 10 innings
  @ Grand Park - Westfield, Ind.
  Hope 4 Anderson 5 Final - 8 innings
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Anderson 5 Hope 4 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Anna Maria 3 Mount St. Joseph 0 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle, Auburndale, FL
  Hanover 7 DePauw 3 Final
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Adrian 10 Franklin 9 Final - 10 innings
  Transylvania 1 Berry 7 Final
  7 innings,
  Hanover 10 DePauw 3 Final
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
Sun., Mar. 16 Earlham 2 Va. Wesleyan 7 Final
  Anderson 0 Wis.-Stevens Point 9 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Wis.-Stevens Point 3 Anderson 7 Final
  @ Lakeland, Fla.
Mon., Mar. 17 Rutgers-Camden 2 Anderson 7 Final
  RussMatt Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Wilmington (Ohio) 1 Mount St. Joseph 3 Final
Tue., Mar. 18 Manchester 5 DePauw 9 Final
  Manchester 4 DePauw 6 Final
  Defiance 2 Taylor (Ind.) 7 Final
  Wabash 6 Franklin 8 Final
  Anderson 7 Denison 8 Final - 11 innings
  @ RussMatt Central Florida Invitational
Wed., Mar. 19 Maryville (Tenn.) 5 Transylvania 6 Final
  Centre 12 Mount St. Joseph 3 Final
  @ UC Health Stadium in Florence, Ky.
Thu., Mar. 20 Albion 10 Bluffton 11 Final
Fri., Mar. 21 Franklin 9 Mount St. Joseph 0 Final
  Anderson 3 Transylvania 2 Final
  Defiance 3 Earlham 12 Final
  Manchester 7 Hanover 2 Final
  Bluffton 0 Rose-Hulman 12 Final
Sat., Mar. 22 Manchester 4 Hanover 6 Final
  Franklin 14 Mount St. Joseph 4 Final
  Bluffton 1 Rose-Hulman 2 Final - 13 innings
  Anderson 10 Transylvania 11 Final
  Defiance 1 Earlham 6 Final
  Manchester 4 Hanover 6 Final
  Bluffton 5 Rose-Hulman 7 Final
  Franklin 4 Mount St. Joseph 7 Final
  Anderson 12 Transylvania 4 Final
  Defiance 7 Earlham 5 Final - 11 innings
Tue., Mar. 25 Franklin 8 Spalding 14 Final
Wed., Mar. 26 Adrian 7 Earlham 6 Final
  Capital 7 Mount St. Joseph 12 Final
  @ Mason, Ohio (Prasco Park)
  Defiance 4 Ohio Northern 5 Final
Thu., Mar. 27 Thomas More 5 Transylvania 2 Final
Fri., Mar. 28 Otterbein 7 Bluffton 6 Final
Sat., Mar. 29 Mount St. Joseph 5 Anderson 6 Final
  Hanover 5 Rose-Hulman 8 Final
  Bluffton 1 Manchester 6 Final
  Transylvania 5 Defiance 3 Final
  Franklin 5 Earlham 2 Final
Sun., Mar. 30 Bluffton 3 Manchester 5 Final
  Transylvania 12 Defiance 0 Final
  Franklin 1 Earlham 2 Final
  Mount St. Joseph 4 Anderson 6 Final
  Hanover 3 Rose-Hulman 5 Final
  Bluffton 9 Manchester 12 Final
  Franklin 2 Earlham 0 Final
  Transylvania 10 Defiance 2 Final
  Mount St. Joseph 7 Anderson 12 Final
  Hanover 5 Rose-Hulman 11 Final
 
April
Tue., Apr. 01 Mount St. Joseph 7 Earlham 1 Final
  Hanover 11 Transylvania 8 Final
  Bluffton 16 Defiance 10 Final
  Manchester 4 Anderson 2 Final
  Franklin 4 Rose-Hulman 8 Final
Fri., Apr. 04 Defiance 1 Mount St. Joseph 7 Final
Sat., Apr. 05 Rose-Hulman 4 Manchester 6 Final
  Defiance 5 Mount St. Joseph 11 Final
  Anderson 3 Franklin 2 Final
  Earlham 3 Transylvania 12 Final
  Hanover 0 Bluffton 9 Final
  Rose-Hulman 2 Manchester 4 Final
  Defiance 3 Mount St. Joseph 8 Final
  Anderson 12 Franklin 11 Final
  Earlham 4 Transylvania 8 Final
  Hanover 2 Bluffton 5 Final
Sun., Apr. 06 Hanover 9 Bluffton 4 Final
  Earlham 3 Transylvania 5 Final
  Rose-Hulman 1 Manchester 8 Final
  Anderson 2 Franklin 5 Final
Tue., Apr. 08 Earlham 4 Bluffton 6 Final
  Defiance 9 Manchester 19 Final
  Anderson 4 Rose-Hulman 7 Final
  Transylvania 6 Mount St. Joseph 11 Final
Wed., Apr. 09 Wabash 16 Anderson 13 Final
  Franklin 3 Hanover 2 Final
  Defiance 2 Lourdes 12 Final - 7 innings
  Wittenberg 8 Earlham 6 Final
Thu., Apr. 10 Illinois Tech 9 Rose-Hulman 7 Final
Fri., Apr. 11 Manchester 12 Franklin 4 Final
  Transylvania 17 Bluffton 11 Final
  Anderson 10 Defiance 5 Final
Sat., Apr. 12 Transylvania 6 Bluffton 7 Final
  Manchester 6 Franklin 2 Final
  Anderson 10 Defiance 9 Final
  Earlham 8 Hanover 1 Final
  Mount St. Joseph 12 Rose-Hulman 13 Final
  Transylvania 10 Bluffton 13 Final
  Manchester 7 Franklin 10 Final
  Anderson 2 Defiance 5 Final
  Earlham 8 Hanover 2 Final
  Mount St. Joseph 1 Rose-Hulman 7 Final
Sun., Apr. 13 Earlham 11 Hanover 5 Final
  Mount St. Joseph 2 Rose-Hulman 11 Final
Tue., Apr. 15 Rose-Hulman 2 Franklin 10 Final
Wed., Apr. 16 Anderson 9 Manchester 5 Final
  Defiance 6 Bluffton 7 Final
  Earlham 1 Mount St. Joseph 0 Final
  Wabash 0 Rose-Hulman 2 Final
Fri., Apr. 18 Bluffton 4 Anderson 5 Final
  Manchester 12 Mount St. Joseph 6 Final
  Bluffton 10 Anderson 9 Final
  Franklin 9 Transylvania 5 Final - 14 innings
  Defiance 4 Hanover 8 Final
  Manchester 9 Mount St. Joseph 0 Final
  Earlham 8 Rose-Hulman 7 Final
Sat., Apr. 19 Earlham 2 Rose-Hulman 1 Final
  Bluffton 10 Anderson 6 Final
  Franklin 13 Transylvania 7 Final
  Defiance 2 Hanover 6 Final
  Manchester 13 Mount St. Joseph 2 Final - 8 innings
  Earlham 3 Rose-Hulman 1 Final
  Franklin 2 Transylvania 5 Final
  Defiance 3 Hanover 5 Final
Mon., Apr. 21 Ohio Northern 9 Bluffton 10 Final - 8 innings
  Ohio Northern 13 Bluffton 5 Final - 6 innings
Tue., Apr. 22 Bluffton 7 Earlham 4 Final
  Mount St. Joseph 8 Transylvania 13 Final
  Rose-Hulman 5 Anderson 6 Final - 11 innings
  Manchester 23 Defiance 9 Final
  Hanover 9 Franklin 8 Final
  Indianapolis, Ind. @ Victory Field
Wed., Apr. 23 Wilmington (Ohio) 2 Earlham 4 Final
  Spalding 4 Transylvania 1 Final
Thu., Apr. 24 Rose-Hulman 16 DePauw 9 Final
Fri., Apr. 25 Rose-Hulman 15 Transylvania 12 Final
  Defiance 12 Franklin 17 Final
  Mount St. Joseph 14 Bluffton 9 Final
  Hanover 7 Anderson 12 Final
Sat., Apr. 26 Rose-Hulman 16 Transylvania 7 Final
  Defiance 4 Franklin 16 Final
  Mount St. Joseph 1 Bluffton 3 Final
  Hanover 3 Anderson 12 Final
  Manchester 13 Earlham 8 Final
  Rose-Hulman 5 Transylvania 0 Final
  Defiance 3 Franklin 10 Final
  Mount St. Joseph 3 Bluffton 5 Final
  Hanover 1 Anderson 6 Final
  Manchester 1 Earlham 0 Final
Sun., Apr. 27 Manchester 2 Earlham 5 Final
Tue., Apr. 29 Anderson 7 DePauw 22 Final
  Anderson 8 DePauw 5 Final
  Indiana Tech 14 Manchester 8 Final - 6 innings
Wed., Apr. 30 Rose-Hulman 1 Washington (Mo.) 3 Final - 7 innings
  Transylvania 2 Hanover 6 Final
  Rose-Hulman 5 Washington (Mo.) 6 Final
  Ohio Northern 9 Mount St. Joseph 2 Final
 
May
Fri., May. 02 Bluffton 1 Franklin 10 Final
  Mount St. Joseph 9 Hanover 13 Final
  Rose-Hulman 3 Defiance 11 Final
  Earlham 5 Anderson 4 Final
  Transylvania 15 Manchester 8 Final
Sat., May. 03 Rose-Hulman 12 Defiance 5 Final
  Bluffton 5 Franklin 12 Final
  Earlham 3 Anderson 4 Final
  Mount St. Joseph 6 Hanover 7 Final
  Transylvania 9 Manchester 8 Final
  Rose-Hulman 13 Defiance 4 Final
  Bluffton 7 Franklin 6 Final
  Earlham 2 Anderson 5 Final
  Mount St. Joseph 3 Hanover 13 Final - 7 innings
  Transylvania 5 Manchester 10 Final
Thu., May. 08 Franklin 3 Manchester 8 Final
  HCAC Tournament
  Rose-Hulman 5 Anderson 0 Final
  HCAC Tournament @ N. Manchester, Ind.
Fri., May. 09 Rose-Hulman 8 Manchester 7 Final
  HCAC Tournament
  Franklin 12 Anderson 13 Final - 12 innings
  HCAC Tournament Elimination Game @ Manchester University
Sat., May. 10 Anderson 6 Manchester 7 Final - 10 innings
  HCAC Tournament Elimination Game
  Rose-Hulman 6 Manchester 3 Final
  HCAC Tournament Championship
Wed., May. 14 Rose-Hulman 2 St. Thomas (Minn.) 4 Final
  NCAA DIII Central Regional @ Augustana College
Thu., May. 15 Webster 2 Rose-Hulman 3 Final - 11 innings
  NCAA DIII Central Regional @ Swanson Stadium, Moline, IL
Sat., May. 17 Rose-Hulman 4 Buena Vista 3 Final - 13 innings
  NCAA Regional Tournament
  DePauw 0 Rose-Hulman 1 Final
  NCAA Regional @ Moline, Ill.
Sun., May. 18 Rose-Hulman 4 St. Thomas (Minn.) 9 Final
  NCAA DIII Central Regional @ Augustana College