Tom Bohlsen Academic All-Conference Fall Honorees Announced

GREENWOOD, IN – The Heartland Collegiate Athletic Conference has announced the fall honorees for Tom Bohlsen Academic All-HCAC.  

Academic All-Conference selections have at least a cumulative 3.5 GPA and are varsity athletes.  The cumulative GPA is the student-athlete's GPA at the end of the semester preceding the end of the fall season. The student-athlete has completed the equivalent of a full academic year, full time enrolled, at the institution to be eligible for the Academic All-Conference award. 

The award is named after Tom Bohlsen, who served as the HCAC’s first commissioner from 1998 to 2008. 

2013 Fall Honorees

 

School

Name, Sport

Year

Anderson

Josh Compton, Football

Sr.

 

Brady Cavinee, Football

So.

 

Kyle Green, Football

Jr.

 

Sam Judd, Football

So.

 

Morgan Nelson, Women’s Cross Country

So.

 

Heather Quinlan, Women’s Cross Country

Jr.

 

Margo Sinclair, Women’s Cross Country

So.

 

Jeremiah Stichter, Men’s Cross Country

Sr.

 

Ashley Karr, Women’s Tennis

Sr.

 

Courtney Postmus, Women’s Tennis

Sr.

 

Megan  Morency, Women’s Golf

Jr.

 

Krista Zurcher, Women’s Golf

Jr.

 

Ben McKenzie, Men’s Soccer

So.

 

Elliot Reiff, Men’s Soccer

Jr.

 

Sam Schinderle, Men’s Soccer

So.

 

Jackson Schlemmer, Men’s Soccer

Jr.

 

Kyle Stuckey, Men’s Soccer

So.

 

Allison Boyle, Volleyball

So.

 

Sarah Hales, Volleyball

Sr.

 

Becca Hales, Volleyball

Sr.

 

Michelle Hochstedler, Volleyball

So.

 

Tayler Stone, Volleyball

Sr.

 

Krissy Whiteley, Volleyball

So.

 

 

 

Bluffton

Emily Broughton, Volleyball

Jr.

 

Jenny Brown, Volleyball

So.

 

Lindsay Krohn, Volleyball

Sr.

 

Hailey Phillips, Volleyball

Sr.

 

Shawn Frost, Football

Sr.

 

Jacob Huber, Football

Jr.

 

Joey Simpson, Football

Jr.

 

Derrick Bowman, Football

So.

 

Aron Gibson, Football

So.

 

Troy Lind, Football

So.

 

Austin Siefker, Football

So.

 

Maggie Armstrong, Women’s Soccer

Sr.

 

Virginia Keim, Women’s Soccer

So.

 

Hannah Krull, Women’s Soccer

So.

 

Megan Moreo, Women’s Soccer

Sr.

 

Katie Steenrod, Women’s Soccer

Sr.

 

Liz Webb, Women’s Soccer

Sr.

 

Isaac Banks, Men’s Soccer

Jr.

 

Caleb Berlon, Men’s Soccer

Jr.

 

Jake Headings, Men’s Soccer

So.

 

Ryan Johnson-Evers, Men’s Soccer

So.

 

Dylan Mathews, Men’s Soccer

Sr.

 

Chris Wagler, Men’s Soccer

So.

 
 
 

Defiance

Tasha Brown, Women’s Tennis

Sr.

 

Haley Kuhlman, Women’s Tennis

So.

 

Sarah Westfall, Women’s Golf

Sr.

 

Jordan Drake, Men’s Soccer

So.

 

Ian Fasnacht, Men’s Soccer

Jr.

 

Luke Freels, Men’s Soccer

Sr.

 

Austin Moody, Men’s Soccer

So.

 

Blayne Robbins, Men’s Soccer

So.

 

Chelsie Moyer, Women’s Soccer

Jr.

 

Kim Bingley, Women’s Soccer

Sr.

  Claire Turner, Women's Soccer So.

 

Adam Grillot, Men’s Cross Country

Sr.

 

Marissa Bussard, Women’s Cross Country

Jr.

 

Kelsey Bowling, Women’s Cross Country

Jr.

 

Caroline Hesterman, Volleyball

Jr.

 

Alicia Kalik, Volleyball

Jr.

 

Chelsea Ludeman, Volleyball

Sr.

 

Alexis Pierce, Volleyball

Sr.

 

Christa Seidenstricker, Volleyball

Sr.

 

Wayne Kelly, Football

So.

 

Cody Lee, Football

So.

 

Josh Slayton, Football

Jr.

 
 
 

Earlham

Betty Alemu, Women’s Soccer

Jr.

 

Gia Casaburo, Women’s Soccer

Jr.

 

Annie Frodeman, Women’s Soccer

Sr.

 

Claire Murphy, Women’s Soccer

Sr.

 

Christine Page, Women’s Soccer

Sr.

 

Shannon Pratt-Harrington, Women’s Soccer

So.

 

Elizabeth Richards, Women’s Soccer

Sr.

 

Sam Embry, Men’s Soccer

Sr.

 

Olivia Engle, Women’s Tennis

Sr.

 

Annie Foley, Women’s Tennis

So.

 

Claire Welsh, Women’s Tennis

So.

 

Maddie Fega, Women’s Cross Country

Sr.

 

Mackenzie Hepburn, Women’s Cross Country

Jr.

 

Hanna Klondaris, Women’s Cross Country

Sr.

 

Johnny Rezende-Shalom, Men’s Cross Country

Jr.

 
 
 

Franklin

Kasey King, Volleyball

So.

 

Paige Clark, Volleyball

So.

 

John Sittler, Football

Sr.

 

Cody Beeks, Football

So.

 

Kyle Butler, Football

Jr.

 

Austin Carlton, Football

So.

 

Dylan Jenney, Football

Jr.

  Kyle Linville, Football Sr.
 

Sam Otley, Football

Jr.

 

Michael Parks, Football

Sr.

 

Nicholas Remley, Football

So.

  Grant Welp, Football Jr.
 

Cody Chapman, Men’s Soccer

So.

 

Ian Mullen, Men’s Soccer

So.

 

Bryce Wellin, Men’s Soccer

So.

 

Katherine Bugelholl, Women’s Cross Country

So.

 

Sarah Bugelholl, Women’s Cross Country

So.

 

Hillary Cain, Women’s Cross Country

Jr.

 

Anna Murdock, Women’s Cross Country

Jr.

 

Ashley Myers, Women’s Cross Country

So.

 

Deron Molen, Men’s Cross Country

So.

  Allison Bayley, Women's Golf Sr.
  Makayla Picklesimer, Women's Golf So.
  Hayley Tiberghein, Women's Golf So.
  Vanessa Benham, Women's Soccer Sr.
  Christa Hendrickson, Women's Soccer Jr.
  Rachel Lucas, Women's Soccer Jr.
  Michelle Murphy, Women's Soccer So.
  Brandy Ramaj, Women's Soccer Jr.
  Julie Bazan, Women's Tennis Jr.
  Bethany Harris, Women's Tennis Jr.
 
 
 

Hanover

Derrick Worden, Football

Sr.

 

Logan Wells, Men’s Cross Country

Jr.

 

Janelle Lantz, Women’s Cross Country

Sr.

 

Nikki Lewis, Women’s Cross Country

So.

 

Anni Titchenal, Women’s Cross Country

So.

 

Teresa Wiczynski, Women’s Cross Country

So.

 

Mathew Grau, Men’s Soccer

Jr.

 

Jacob Thomsen, Men’s Soccer

So.

 

Rachel Alvis, Women’s Soccer

So.

 

Erin Hancock, Women’s Soccer

Jr.

 

Chloe Hutchinson, Women’s Soccer

Sr.

 

Megan Insley, Women’s Soccer

So.

 

Sarah Hasewinkel, Volleyball

Jr.

 

Megan Keller, Volleyball

Sr.

 

Kathleen Brinegar, Women’s Tennis

Sr.

 

Sarah Love, Women’s Tennis

Jr.

 

Dani Miller, Women’s Tennis

Sr.

 

Allison Poston, Women’s Tennis

So.

 
 
 

Manchester

Jon Cafarelli, Men’s Cross Country

Sr.

 

Michael Stocker, Men’s Cross Country

Sr.

 

Megan Taylor, Women’s Cross Country

Jr.

 

Laura Gladfelter, Women’s Cross Country

Sr.

 

Megan May, Women’s Cross Country

Sr.

 

Scott Barry, Football

Sr.

 

Joe Hunter, Football

Sr.

 

Ryne Lehrman, Football

Sr.

 

Brandy Crouse, Women’s Soccer

So.

 

Diane McAfee, Women’s Soccer

Jr.

 

Trinity Schelich, Women’s Soccer

Jr.

 

Allison Harper, Women’s Soccer

Sr.

 

Amber Kent, Women’s Soccer

Jr.

 

Amanda Keating, Women’s Tennis

Sr.

 

Makenna Hamilton, Volleyball

Sr.

 

Morgan Yoder, Volleyball

Jr.

 

Zac Hansen, Men’s Soccer

Jr.

 

Brian Kautz, Men’s Soccer

Jr.

 

Matthew Suderman, Men’s Soccer

Sr.

 

 
 

Mount St. Joseph

Shelby Betz, Women’s Tennis

So.

 

Harley Huston, Women’s Tennis

Sr.

 

Sarah Kennedy, Women’s Tennis

Jr.

 

Sara Treash, Women’s Golf

So.

 

Jennifer Vogel, Women’s Golf

Sr.

 

Lauren Bishnow, Women’s Soccer

Sr.

 

Kelsey Carpenter, Women’s Soccer

Jr.

 

Kayla Eiben, Women’s Soccer

So.

 

Madison Freeman, Women’s Soccer

Jr.

 

Lexie Froehlke, Women’s Soccer

So.

 

Katie Jauch, Women’s Soccer

Sr.

 

Krista Johnson, Women’s Soccer

Sr.

 

Jake Butler, Men’s Soccer

Jr.

 

Shane Hall, Men’s Soccer

Sr.

 

Emily Heyl, Women’s Cross Country

Sr.

 

Chris Klaine, Men’s Cross Country

Sr.

 

Garrett Breiner, Football

Sr.

 

Nick Kaminsky, Football

Sr.

 
 
 

Rose-Hulman

Aaron Abbott, Football

So.

 

Matt Angel, Football

Sr.

 

Nick Buchta, Football

Jr.

 

T.J. Chin, Football

Sr.

 

Jacob Dye, Football

So.

 

Zach Erba, Football

Jr.

 

Josh Hoptry, Football

So.

 

Ryan Landwehr, Football

Sr.

 

Craig Larew, Football

So.

 

Michael Laritz, Football

So.

 

Tanner Mitchell, Football

So.

 

Kevin O’Dowd, Football

Jr.

 

Tyler Rockwood, Football

So.

 

Chris Sander, Football

So.

 

Brian Soller, Football

Jr.

 

Eric Taylor, Football

Jr.

 

Joseph Woodley, Football

So.

 

Matthew Billingsley, Men’s Cross Country

Jr.

 

John Harn, Men’s Cross Country

So.

 

Derek Heeger, Men’s Cross Country

Sr.

 

Alex Leversen, Men’s Cross Country

So.

 

Kevin Ly, Men’s Cross Country

Jr.

 

Kevin Mauser, Men’s Cross Country

So.

 

Patrick Salay, Men’s Cross Country

Jr.

 

Kyle Smolarek, Men’s Cross Country

Jr.

 

Drew Belk, Men’s Soccer

Sr.

 

Alec Houpt, Men’s Soccer

Sr.

 

Marshall Ishmael, Men’s Soccer

Sr.

 

Spencer Johnson, Men’s Soccer

Sr.

 

Cody Reynolds, Men’s Soccer

So.

 

Mike Schiff, Men’s Soccer

Sr.

 

Dieter Schultz, Men’s Soccer

So.

 

Lucinda Combs, Women’s Soccer

So.

 

Becca Evans, Women’s Soccer

Jr.

 

Rachel Johnstone, Women’s Soccer

Sr.

 

Katie Maier, Women’s Soccer

So.

 

Mallory McDevitt, Women’s Soccer

So.

 

Haley O’Neil, Women’s Soccer

Jr.

 

Sarah Jensen, Volleyball

So.

 

Kate Dangel, Volleyball

Sr.

 

Claire Raycraft, Volleyball

So.

 

Lauren Miller, Women’s Tennis

So.

 

Marie Stettler, Women’s Tennis

Sr.

 

Colleen Stevenson, Women’s Tennis

Sr.

 

Ashley Schumacher, Women’s Cross Country

Jr.

 

Jaclyn Smith, Women’s Golf

So.

 
 
 

Transylvania

Akin Erol, Men’s Cross Country

So.

 

Thomas Amburn, Men’s Cross Country

So.

 

Alexis Carey, Women’s Cross Country

Jr.

 

Annie Edkins, Women’s Cross Country

So.

 

Nick Puleo, Men’s Soccer

So.

 

Taylor Nossokoff, Men’s Soccer

Jr.

 

Ben Miller, Men’s Soccer

So.

 

Lexie DeCamp, Women’s Soccer

Sr.

 

Carley Williams, Women’s Soccer

Sr.

 

Erin Marek, Women’s Soccer

So.

 

Kelsey Meece, Women’s Soccer

Sr.

 

Dani Kane, Women’s Soccer

Sr.

 

Anne Marie Dumaine, Women’s Soccer

Sr.

 

Kim Kasama, Women’s Golf

So.

 

Courtney Smith, Volleyball

So.

 

Sarah Jonas, Volleyball

So.

 

Brianna Hill, Volleyball

Sr.